Az OTP Bank első negyedéves eredménye jobban alakult, mint az elemzői várakozások, és a menedzsment is összességében elégedett vele – mondta Bencsik László vezérigazgató-helyettes a bank eredményeit taglaló sajtótájékoztatóján.
Korrekciót jelentett a mérlegben, hogy a negyedév során zárult le egy portugál bank romániai leányvállalatának megvásárlása (Banca Millenium). A devizahitelek elszámolása kapcsán várható veszteség jelentős része már realizált veszteséggé vált, átkerült a céltartalékból másik sorra.
Beleszólt a rubel és a hrivnya
Az egyedi tételek között van az életjáradék-tevékenység korrekciója, ezt az üzletágat tíz évvel ezelőtt kezdték el. Azóta a válság és a törvényi szabályozás is beleszólt, a bank már nem végezhet ilyen tevékenységet, értékesítenie kell az üzletágat. Erre értékvesztést számoltak el.
A 28,3 milliárd forint korrigált, konszolidált adózott eredményt nagyban befolyásolta a rubel és a hrivnya árfolyammozgása is. Oroszországban jelentősen megnőttek a betétekre fizetett kamatok, miután az orosz jegybank megemelte az alapkamatot.
Lassú normalizálódás Keleten
Nagyon optimistán gondolkodunk Magyarországgal kapcsolatban, de igaz ez Romániára és Bulgáriára is – mondta Bencsik. Az első negyedévben ezeken a területeken szépen nőtt az eredmény, ennek folytatódását várják.
Az orosz és az ukrán leánybankok jelentős veszteséget termeltek, de azt várják, hogy ez az idén csökkenni fog tavalyhoz képest. „Az tűnik most a legvalószínűbb kimenetelnek, hogy mindkét országban egy fokozatos, lassú konszolidáció következik be” – mondta a vezérigazgató-helyettes.
Úsznak a betétekben, nincs elég hitel
A bank nem örül annak, hogy lényegében kétszer annyi betéte van, mint hitelállománya (ez tükröződik az által kínált kamatokban is – a szerk.). Oroszországban csökken a hitelállomány, ami részben tudatos stratégia eredménye, visszafogták az új hitelek folyósítását. Ukrajnában már régebb óta alacsony szinten van a hitelezés, ott is tovább csökkent a hitelállomány. Kissé csökkent a hazai hitelezés is. A hátralékos hitelek aránya 18,4 százalékra csökkent.
Repkednek a százalékok az ügyfelek javára
Ami a hazai ügyfelekkel történő elszámolás számait illeti, Bencsik szerint hogy mi a sok és mi a kevés, az mindig viszonyítás alapja. Ahhoz lehet hasonlítani, ha nem történt volna meg a forintosítás és a visszatérítés, de ez sem egyértelmű az árfolyamgát miatt, amit az ügyfelek fele igénybe vett. (Az árfolyamgátban 180 forintos svájci frankkal törlesztettek az ügyfelek, a különbözet egy gyűjtőszámlára került, ami később vált esedékessé.)
A svájcifrank-hitelek állománya 409 milliárd forint volt, ezeknek az ügyfeleknek 71 milliárd forintot, 17,3 százalékot fizettek vissza. Ha nem lett volna forintosítás, akkor az ügyfelek 295 forintos frankárfolyamon kellene törlesszenek (256,5 forint helyett), ez 13,2 százalékos különbség.
Van, csak nem érzik eléggé
A bank kamatbevétele (a hitelek kamatterhe) ezen az állományon 25,4 százalékkal csökkent, így összesen, a három számot összeszorozva az átlagos ügyfél 37,1 százalékkal kevesebbet fizet, mintha nem lett volna a forintosítás. (Az árfolyamgát nélküli ügyfelek esetében.) Ez persze csak egy statisztikai átlag, de mintegy 340 ezerből mintegy 500 olyan ügyfél volt, akinek nőtt a törlesztőrészlete a forintosítás miatt (az árfolyamgátba be nem lépettek közül). Ezek is főleg japán jenes hitellel rendelkeztek.
Frissebb és további árfolyamok |
Sok ügyfél nem érzékeli a különbséget az árfolyamgát miatt, aminek következtében alacsonyabb volt a törlesztőrészletük, de hajlamosak elfelejteni, hogy közben a gyűjtőszámlán tartozás keletkezik. Az árfolyamgát öt évéből pedig már eléggé sok eltelt.
Ennyit kaptak a lejárt hitelesek
Az élő devizahitelekre 85 milliárd forintot számoltak már el, a lejárt hitelekre pedig 26 milliárd forintot fizettek ki.
A bank alapvetően optimista a magyar gazdasággal, az ingatlanpiaccal kapcsolatban. Az idén az első negyedévben például ötven százalékkal több jelzáloghitelt adott ki, mint tavaly ilyenkor. "Nincs gazdasági növekedés, legalábbis fenntartható növekedés hitelezés-növekedés nélkül. Ez egy olyan motor, amelyet még nem gyújtott be a magyar gazdaság" - mondta Bencsik László. A bank akár kétszer ekkora hitelállományt is el tudna képzelni, azzal sokkal magasabb szinten tudná végezni tevékenységét. "Ezer-kétezer milliárd forintnyi hitelt nagyon szívesen kiadnánk a következő hat hónapban" - tette hozzá.
Kissé emelkedett a részvény
A részvények árfolyama a tőzsdén reggel kilenckor mindössze az előző napi ár felett pár forinttal, 0,1 százaléknál is kisebb emelkedésben nyitott. Azután felfelé mozdult el, szerény, 0,4 százalékos emelkedéssel 5940-5950 forintra, miközben a BUX és a német DAX indexek 0,2 százalékos pluszban voltak.
Az OTP Bank jogorvoslattal fog élni a Quaestor-kártalanítással szemben - hangzott el.