Görög zászlót vegyenek! Fotó: EPA/Oresztisz Panagiotu |
„Az IMF Európát revolverezi a görögökkel”, „Ki az euróból, vissza a drachmába” – a vezető német gazdasági lap, a Handelsblatt weboldala ilyen címekkel volt tele hétfő este, ez jól illusztrálja, mi okozta a rossz hangulatot. Az európai tőzsdék nyilván nem voltak boldogok attól, hogy Görögország épp végleg bedőlni készül, a DAX index 1,9 százalékkal esett három hónapos mélypontra, a többi európai tőzsde is hasonlóan rosszul szerepelt.
A BUX index ehhez képest még eléggé jól viselkedett, bár a mélyponton 1,3 százalékos mínuszban is járt, a nap végére ledolgozott belőle sokat, és végül 0,5 százalékos veszteséggel zárt. Az OTP-nek volt egy nehéz időszaka, kora délután három százalék körüli mínuszban is forgott, de innét felfelé indult, és csak 0,8 százalékos esés lett a vége.
További árfolyamok>>>>>> |
Anticiklikus Richter
A Mol majdnem pont fordított pályát járt be, mint az OTP, a nap közepén erősebb volt, a nap végére esett vissza. Végül csak 0,5 százalék lett a mínusz, de ez is inkább a nap végi hirtelen „felhúzásnak” volt köszönhető. A Richter 0,9 százalékkal drágult, a Magyar Telekom egy százalékkal esett.
A forint végső soron keveset mozgott, nap közben ugyan 313,50 forint is volt egy euró, de csak rövid ideig, este végül visszaesett 312,20-ra, pár fillérrel a pénteki szint fölé.
Gyengülő pályán a forint?
Az euró/forint „emelkedő trendcsatornában kapaszkodik felfelé, a pénteki kereskedés pedig újabb fordulatot hozott. Az árfolyam visszapattant a csatorna alsó széléről, a 310,5-nél található támasz fordította meg a kurzust” – írja az Erste elemzése.
„A pénteki forintgyengülést további követte a mai kereskedésben, a következő ellenállást a legutóbbi lokáli csúcs jelenti 314,1-nél, amelynek áttörésével 5 hónapja nem látott csúcsra kapaszkodna a devizapár, és folytatódhatna az emelkedés 317,1-ig” – írják.
További árfolyamok>>>>>> |
Ha már esik, nagyot eshet
„A BUX a mai mozgással az 50 napos exponenciális mozgóátlag alá készül beesni, ami alatt legutoljára év elején járt az index. Ha masszívan letöri az 50-es mozgót az index, akkor 20 200 pont körül látható a következő támasz” – írja Sinka Csaba a Concorde Értékpapír blogján.
Az OTP árfolyama alulteljesítő ma a blue-chipek között, ez viszont nem jó jel technikailag – írja a KBC Equitas. 5500 forint felett „láthatóan elfogy a papír lendülete, az 5708 forintos 50 napos mozgóátlagig már el sem tudott jutni az árfolyam”.
Az USA sem túl boldog
„A nem sokkal alatta húzódó emelkedő trendvonal már megtörte az OTP lendületét, ami nem kecsegtet sok jóval a jövőre nézve” – teszik hozzá. Ha az 5000 forint környékén levő támaszok elesnek, a 4535 forintos 200 napos mozgóátlagig nem igazán van erős támasz a részvény alatt.
Az USA ipari termelése váratlanul visszaesett a legutóbbi adatok szerint, amit egyrészt az alacsony olajárakkal, másrészt az erős dollárral magyaráznak. Az olajár a bányászat adatait vetette vissza, a dollár pedig a feldolgozóipari termelésen hagyott nyomot. A hír után az S&P 500 0,3, a Dow Jones ipari átlag és a Nasdaq 0,5 százalékos mínuszban mozgott.
Rossz és még rosszabb görög megoldások
„Görög patt: Konszenzus nincs, megoldás meg nem létezik” címmel írt blogbejegyzést Sarkadi-Szabó Kornél ismert tőkepiaci elemző. Pontosabban véleménye szerint bizonyos szempontból azért létezik valamiféle megoldás. „Véleményem szerint két lehetőség van, ami görög gazdaságot közép távon növekvő pályára állítaná, és viszonylag normál fejlődést biztosítana, úgy, hogy később sem esne vissza” – írja.
Szerinte vagy el kéne engedni a görög adósságok felét, vagy teljes államcsődöt jelenteni és kilépni az eurózónából.