(Fotó: 123rf.com) |
Ez elé a nap elé nagy várakozásokkal tekintettek a piaci szereplők, hazai idő szerint kora délután az amerikai GDP értéke volt fontos, este pedig a Fed kétnapos ülése utáni tájékoztató lesz az. A piacok emiatt napok óta idegesek voltak, az áringadozások nagyok. A nap elején már pesszimista volt az európai részvénypiac, hetek óta először elérte az 1,1-et az euró/dollár, és ez csak a kezdet volt.
További árfolyamok itt |
Európának rossz, az USA-nak jó a rossz USA-adat?
Móró Tamás, a Concorde Értékpapír vezető stratégája szerint ma minden az euró/dollárról szólt, a gyenge amerikai GDP után nagyon látványos mozgás indult meg, durva dolláreladási hullám kezdődött. Ez meg is határozta a piacok mozgását, az USA vállalatainak, így részvénypiacának ugyanis jó az erős dollár, így az felülteljesítő volt. (Legalább csak kisebb mértékben esett.)
Ellenben az európai vállalatoknak, az exportnak épphogy rosszat tesz az erősödő euró, következésképpen az európai részvények alulteljesítők voltak. Európát követve esett a BUX index is, különösebb vállalati hírek nélkül, minden vezető részvényünk lefelé tartott az európai eladási hullám nyomán. Azért kissé felülteljesítettük az EU-t. (A BUX index például kettő, a DAX több mint három százalékot esett, az EuroStoxx 50 összeurópai index hat körül 2,6 százaléknál járt.)
További árfolyamok itt |
Szárnyakat kapott a kőolaj
A Richternél, Molnál az esést egyelőre a korábbi nagy emelkedések korrekciójának is felfoghatjuk. A rohamosan gyengülő dollár szárnyakat adott a kőolajnak is, ennek a dollárgyengülés lehetett az egyik oka. De volt még más is, az amerikai olajkészletek szintje a vártnál alacsonyabb lett az új adatok szerint – fejezte be Móró Tamás.
Este hatkor az euró/dollár 1,1171 volt, március eleje óta nem látott szinten. A Brent típusú olaj két százalékkal 66 dollárra, az amerikai WTI három százalékkal 58,60 dollárra emelkedett. A kőolaj december eleje óta nem volt ezen a szinten. Az arany és az ezüst, amelyek a hét elején már nagyot meneteltek, most alig változott, az arany kissé lefelé, az ezüst kissé felfelé mozdult el, drágult a réz is.
További árfolyamok itt |
Gyengült a forint is, az euró délben a 303 forintot súrolta, estére azonban visszaesett valamivel 302 alá.
Frissítés: Míg az amerikai indexek hat előtt csak 2-3 tized százalékkal voltak mínuszban, lapzártánk után, negyed hét felé már 0,6-0,8 százalékos esést produkáltak.
A kínaiak nagyon törik a fejüket
Az Erste Befektetési Zrt. délelőtti hírlevele szerint „közben a kínaiak mennyiségi lazításon törik a fejüket, hiszen a dollárerősödés a kötött valutarendszeren keresztül valójában szigorítást hozott a kínai gazdaságra, amire semmi szüksége sincs az éppen lassuló alacsony inflációjú gazdaságnak. Persze a másik lehetőség a jüan dollárhoz kötöttségének teljes megszüntetése lenne.”
A KBC Equitas hírlevele kora délután azt írja, a vártnál sokkal gyengébb lett az első negyedéves amerikai GDP-adat, „az évesített növekedés csak 0,2 százalékos volt a várt 1 százalék helyett az előző negyedévhez képest. Az amerikai növekedési ütem így lassul, a kamatemelési félelmek pedig enyhülhetnek”. Magyar idő szerint este 8-kor lesz a Fed kamatdöntése.