Kiemelkedően jó lett a hangulat mára a piacokon, miután a brüsszeli EU-csúcson döntöttek az olaszok és a spanyolok mentéséről, illetve arról ,hogy megsegítik az európai bankokat. A döntésre és a szokatlanul erősnek tűnő uniós együttműködésre jelentősen csökkent az aggodalom a két éve tartó európai adósságválsággal kapcsolatban. Az EFSF és az ESM alapok előrelátható beavatkozása az olasz és a spanyol állampapír-piacokon jelentősen leszorította mára a kritikus hozamszinteket.A 10 éves lejáratú spanyol államkötvény hozama délelőtt 0,5 százalékponttal 6,43 százalékra esett, a felár 473 bázispontra csökkent a hasonló lejáratú német papír, a Bund hozama fölött. A 10 éves olasz kötvény hozama 38 bázisponttal 5,82 százalékra, a felár pedig 416 bázispontra csökkent.Az euró hatalmasat erősödött a dollárral szemben, a dollár esése pedig nagy ralit indított el a nyersanyagpiacokon, az amerikai könnyűolaj több mint 5 százalékkal drágult.
Közben a Barclays bank elemzése szerint a csúcs "nem változtatta meg a játék képét". A spanyol bankok például csak akkor juthatnak tőkéhez, ha már megalakult az euróövezet egységes bankfelügyelete, ami csak az év vége felé várható. Pénteki értesülések arra utalnak, hogy már meg is kezdődött a határozatok felvizezése. Például kiderült: Spanyolországra korlátozódik az a döntés, hogy az Európai Stabilitási Mechanizmustól (ESM) felvett hitelek nem élveznek elsőbbséget, "senioritást". Az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközről (EFSF) egyáltalán nem esik szók - írja a Barclays elemzése. Ez azért fontos, mert az EFSF a saját hitelezési szabályai szerint nem előre sorolt ("senior") hitelező, az ESM viszont igen. Vagyis ha a spanyolok az ESM-től kapnak hitelt, akkor baj esetén a magánhitelezőknek esetleg már nem jutott volna semmi. Ezért történt, hogy az uniós spanyol banktámogatás június eleji elvi bejelentése eddig inkább ártott a spanyol állampapírok piaci tekintélyének, semmint használt volna. A részletekről Kósa Endre, a KBC Equitas elemzője beszélt a Gazdaság TV-nek.
Jól teljesít a forint is, bár a hazai deviza sebességét fékezik a nemzetgazdasági miniszter tegnapi bejelentései, amelyek egyelőre ellentmondónak tűnnek a piaci szereplők számára, akik a költségvetés felpuhulása miatt aggódnak.