15:00
Délutánra nem csak a reggeli nyereségét veszítette el a forint: az euró jegyzése fél 4-kor már újra a pénteki szintek környékén, 295 forint körül járt. Elemzők szerint ebben csak csekély szerepe lehet annak, hogy lemondott a köztársasági elnök.
11:45
A reggeli erősödés után hamar lejtőre került a legtöbb európai részvénypiac, ismét erősödik a japán jen, gyengül a forint és a dollár, megállt az olaj árának emelkedése is. A reggeli hangulatot még az a hír javította, hogy a kínai feldolgozóipar a várt fölötti mértékben bővült márciusban. Ez ugyanakkor a hivatalos, állami adat volt és ellentmondott annak az HSBC által készített felmérésnek, ami ugyanerről az időszakról az ágazat gyengélkedését mutatta. A piaci közösség elsősorban az HSBC felmérését nézi, ugyanis a konszenzus szerint az sokkal megbízhatóbb, mint a hivatalos állami adatsor.
Az európai tőzsdenyitással együtt ugyanakkor nem volt jelentős elmozdulás az euró/dollár keresztárfolyamban, az amerikai deviza nyomás alatt és 1,33 fölött maradt. A forint viszont erősödött reggel, ebben szerepe volt a jó magyar hírnek, ugyanakkor a csalódást keltő európai adatközlések után visszagyengült a hajnali szintjére, az eurót megint 294 forint fölött jegyzik. A hazai devizára nem hatott tartósan a Magyar nemzet értesülése, amely szerint két héten belül meglehet a megállapodás Magyarország és a nemzetközi szervezetek között. A BÉT részvényszekciójában érdemi, nagy mozgás nincsen egyelőre.
Az euróövezet legrosszabb híre az volt, hogy 14 éves csúcsra emelkedett a munkanélküliség az eurót használó országok átlagában. Februárban 10,8 százalékra emelkedett a ráta. Az egy évvel ezelőtti februári szinthez képest 0,8 százalékos emelkedést jelent. Januárban a munkanélküliségi ráta 10,7 százalékon állt. Az EU egészében ezzel szemben a munkanélküliségi ráta 10,2 százalék volt ugyanekkor az egy évvel ezelőtti 9,5 százalékhoz képest. Az Eurostat becslése szerint mintegy 24 millió munkanélküli volt az EU-n belül, amelyből az eurózónára 17 millió jutott.
Egy másik rossz hír volt, hogy márciusban 48,4 pontra csökkent a német feldolgozóipari beszerzési menedzser index a februári 50,2 pontról - közölte a londoni Markit Economics gazdaságkutató intézet. Elemzők 48,1 pontot vártak. Az index december óta az első alkalommal csökkent, bár a vártnál kisebb mértékben. A beszerzési menedzser index 50 pont alatti értéke az ágazat gazdasági teljesítményének zsugorodását, 50 pont feletti értéke pedig gyarapodását tükrözi. Ugyancsak márciusban 47,7 pontra, három havi mélypontra csökkent az euróövezeti feldolgozóipari beszerzési menedzseri index a februári 49 pontról. Elemzők a Markit előzetes, majd végleges adatának megfelelő 47,7 pontot jeleztek előre az index márciusi értékére.