Cikkünk a Privátbankár Dealbook hírlevele alapján készült. Részletek>>> |
Viccekbe illő magyarázattal próbálta elhárítani a felelősséget a forintgyengülés miatt a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárca közleménye szerint külföldi spekuláció, konkrétan Nouriel Roubini befektetési cége áll a drasztikus forintgyengülés mögött. A közleményt nagy külföldi elemzőcégek idézik, hatalmas a nemzetközi visszhang, úgy tűnik, senki nem vette komolyan. Ugyanakkor megállt egyelőre a hazai deviza esése, a forint 296 - 297 forint körül stabilizálódott.
A forintot egyértelműen az a várakozás mozgatja, hogy a kormány márciustól erős befolyásra tesz szert a jegybank irányításában, ahol valószínűleg preferálja majd a gyengébb forintárfolyamot. Egyre nagyobb a bizalmatlanság a leendő monetáris politikával kapcsolatban. Ugyanakkor a mai kisebb pozitív korrekcióban szerepe volt annak, hogy az NGM egyértelműen állítja, hogy 2012-re kétségtelenül teljesült a 2,7 százalékos államháztartási hiánycél, és az is, hogy az ÁKK által kibocsátott 1 milliárd euró értékű Prémium Államkötvényt elkapkodták, ahogy a ráemelt 400 milliós értékre is beteltek az előjegyzések.
Az elmúlt napok erősödése után egyébként kisebb kiigazítás kezdődött a legtöbb részvénypiacon, és megállt jen és a dollár gyengülése is, ami pedig eddig a hangulat javulásának egyik legfontosabb fokmérője volt.
Hajnalban a jen több éves csúcsot ütött ismét a dollárral és az euróval szemben. Az EUR/JPY 2011 óta először ütötte át a 120-as szintet, az USD/JPY simán 89 fölött maradt, bár itt is volt egy kisebb kiigazítás az elmúlt napok emelkedése után.
A BUX 0,7 százalékkal erősödött, 19140 pontra, a vezető részvények a Richter kivételével drágultak. Az OTP 2 százalékkal menetelt, 4399 forintig, a Mol 0,2 százalékkal erősödött, 18640 forintra, a Magyar Telekom 1,3 százalékkal drágult, 404 forintra, a Richter 0,4 százalékkal gyengült, 37755 forintra.
A befektetők kivárnak a Fed elnökének esti beszéde és a héten esedékes amerikai makroadatok előtt, főleg ez okozza a kiigazítást.