MTI Fotó: Marjai János |
Sok százezren hagyják a határidő előtti utolsó napokra személyijövedelemadó-bevallásuk elkészítését, amelyben nagy segítség lehet az utóbbi idők legnagyobb adóhatósági vívmánya, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által készített bevallási tervezet. Sokak számára azonban a bevallási tervezet automatikus elfogadása inkább kockázatot, mint segítséget jelent. A PwC Magyarország ezért összegyűjtötte, mire érdemes figyelni az idei személyijövedelemadó-bevallások kapcsán.
Hét kockázat, amire érdemes figyelni:
- A bevallási határidő letelte előtti utolsó hétben a NAV ügyfélszolgálatok leterheltek, így a bevallási tervezet papíralapon való begyűjtése „türelemjátékká” válhat – megoldást jelenthet ebben az esetben például a kormányablakoknál Ügyfélkaput nyitni, amelynek segítségével még május 22-én is könnyen elérhetjük a tervezetet.
- A bevallási tervezetet a NAV a március első hetéig beérkezett bevallások alapján készítette el. Ha valaki márciusban vagy azt követően kapott kifizetői igazolást a jövedelmeiről, akkor mindenképpen érdemes az abban szereplő adatokat összevetni a bevallási tervezettel.
- Aki 2012 után szerzett ingatlant ad el, számoljon azzal, hogy a bevallását ki kell egészítenie ezekkel az adatokkal.
- Az ingatlant bérbeadó személyek számára a május 22-ei határidő kőbevésett; addig mindenképpen foglalkozniuk kell a bevallásukkal, különben az elszámolható költségeik jelentős részét elveszíthetik.
- 2018. május 22-e nemcsak adóbevallási, hanem adófizetési határidő is. Bizonyos jövedelmek után eddig kell megfizetni az adót, így például a tartós befektetésből vagy önkéntes pénztári adóköteles kifizetésekből származó jövedelmek után is.
- Akár milliós nagyságrendű lesz azoknak a száma, akik nem nyújtanak be adóbevallást, ez pedig a rendelkezők számának, és így a felajánlott 1+1 százalékos összeg csökkenését is eredményezheti. Ezért javasolt, hogy amennyiben valaki nem nyújt be adóbevallást, akkor is rendelkezzen az 1+1 százalékáról.
- A bevallási tervezet az őstermelők, áfafizetésre kötelezett magánszemélyek esetében nem válik véglegessé, csak ha az adózó kifejezetten jóváhagyja azt. Ők tehát még az elkövetkező szűk egy hétben mindenképpen kötelesek pótolni a bevallásukat.
Ne hagyd veszni a pénzt!
Több tízezer, esetenként akár több mint 100 ezer forintot is elveszítenek évente azok, akik nem elég körültekintően kezelik az szja-bevallásukat - derült ki az OVB Magyarország tapasztalataiból. Sokan nincsenek tisztában azzal, mire és mennyi adójóváírást vehetnek igénybe, illetve vannak, akik az adójóváírást az állami támogatással tévesztik össze. Utóbbit például a lakástakarékpénztári befizetések után kaphatunk, amely a befizetett összeg 30 százaléka, maximum évi 72 ezer forint lehet. A támogatás abban az esetben is jár, ha nem maradt visszaigényelhető adónk, ugyanis ez az adóbevallást nem érinti.
Az adójóváírást egyfelől a pénztári befizetések után vehetjük igénybe, ebben az esetben 20 százalék jóváírásra vagyunk jogosultak, maximum 150 ezer forintig az önkéntes nyugdíjpénztáraknál, vagy az önsegélyező- és egészségpénztáraknál vezetett számlán. Fontos tudni, hogy amennyiben mindkettővel rendelkezünk, a bevallásban meg kell jelöljük, melyikre kérjük az összeget. Ezen kívül 20 százalék adójóváírás illeti a nyugdíjbiztosítási és NYESZ-R számlával rendelkezőket is, ennek felső határa a nyugdíjbiztosítások esetén 130 ezer forint, a nyugdíj-előtakarékossági számláknál pedig 100 ezer forint lehet.
Sokan érintettek, ezért az OVB Magyarország véleménye szerint fontos elmondani azt is, hogy amennyiben nem az adóhatóság által készített ügyfélkapus bevallás-tervezetet használjuk, nem jár automatikusan az adójóváírás, csak azoknak folyósítja azt az adóhatóság, akik ezt külön igénylik a május 22-ig benyújtandó szja-bevallásukban.
Bent ragadt 10 ezrek
„Tavaly a nyugdíjbiztosítással rendelkezők közel harmada, hozzávetőlegesen 70 ezer ember nem igényelte vissza a neki járó összeget, aminek több oka is lehet: nem volt az adóévben egyéni befizetésük, esetleg az adó összege nem volt elegendő a teljes körű adójóváíráshoz, vagy egyszerűen elfelejtették visszaigényelni azt” – hívja fel a figyelmet Póth Viktor, az OVB Vermögensberatung Kft. üzletfejlesztési igazgatója.
Amennyiben nem az adóhatóság készíti el bevallásunkat, az adójóváírás igénylését az adott biztosító vagy pénztár által korábban megküldött igazolás alapján kell kitölteni, ha valaki valamilyen okból nem rendelkezik ezzel az igazolással, annak még maradt lehetősége arra, hogy a pótlásról intézkedjen.