A köznyelvben pénzmosónak nevezett Stabilitás Megtakarítási Számlából (SMSZ) mindössze 171-et nyitottak az első negyedévben - a NAV számait a Viággazdaság közölte, ezek szerint tavaly az utolsó negyedévben még 346 ilyen számla nyílt. A számlákra átlagban befizetett összeg viszont nem változott, nagyjából ugyanakkora, közel 81 millió forint volt január–március között, ami csak 3,5 millióval kevesebb a tavaly október–december közöttinél.
A lap szerint a visszaesésben szerepet játszik, hogy január 1-jével szigorodtak a nemzetközi banktitkokkal kapcsolatos adatkezelések és az adóegyezmények.
Nem túl sikeres
Eddig összességében 105 milliárd forint került az SMSZ-ekre. Ami szerény eredmény ahhoz képest, hogy a pénzmosó program már 2014 elejétől működik, ráadásul az eddig rejtegetett összegek legalizálása tavaly nyár óta még a korábbinál is vonzóbbá vált.
A lapnak nyilatkozó szakértő szerint az összvagyon 70 százaléka származhat a határon túlról - sikeresnek akkor lehetne nevezni a konstrukciót, ha az arány fordítva lenne, azaz a hazai források "kerülnének ki a fényre".
Sokkal jobbak a kondíciók, mint a legálisan szerzett pénzre
A szabályok egyébként tavaly változtak: a július elsejétől érvényes jogszabályok szerint egy éven belül húsz-, míg egy év után már csak tízszázalékos adó megfizetése után felvehető a pénz, ami onnantól legális jövedelemnek minősül. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy jóval alacsonyabb adókulccsal veheti ki a pénzét az, aki azt eddig éveken át eltitkolta vagy frissen megkereste, de nem adózott utána, mint aki a legális megtakarítási formák egyikében tartotta.