A pénztárban jövőre már csak bankjegy lesz. MTI Fotó: Máthé Zoltán |
A kormány benyújtotta a Parlament Törvényalkotási Bizottságának a tavaszi adócsomag módosító javaslataként az új cafeteria-szabályokat, amelyet a bizottság ma tárgyal.
A cafeteria-rendszer átalakítására azért van szükség, mert Brüsszel gyakorlatilag szétzúzta a honi cafeteria-rendszert - ezt legalábbis a magyar kormány így éli meg a minisztériumi közlemény szerint; az Európai Bíróság azt mondta ki, hogy a SZÉP-kártya rendszer és az „Erzsébet étkezési utalvány” rendszer több eleme ellentétes az uniós joggal - leginkább azért, mert kizárja a külföldi szolgáltatókat a versenyből.
Készpénz és SZÉP-kártya - ez marad
A kormány célja az volt, hogy olyan új rendszert hozzon létre, amely amellett, hogy megfelel az uniós előírásoknak, mindenek előtt a magyar emberek érdekét tartja szem előtt. Ezért is döntött úgy a kormány, hogy az eddigi béren kívüli juttatások egy részét készpénzben kaphassák meg a magyar munkavállalók - írja közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az előterjesztés nyomán a jövőben két típusú béren kívüli juttatás illetheti meg kedvezményes adózású keretek között a honi alkalmazottakat: a készpénz-cafeteria mellett SZÉP-kártyára kaphatnak még juttatásokat a dolgozók.
A munkáltató továbbra is adómentesen adhat például sport- és ún. kultúra-belépőt, illetve szintén adómentesen támogathatja 5 millió forinttal a lakást építő, lakást vásárló és lakáshiteles dolgozóit.
Más jár a közszférában és más a versenyszférában
A javaslat más szabályokat állapítana meg a versenyszféra munkavállalói és a közszféra dolgozóira.
Az alkalmazottak kedvezményes adózás mellett évente százezer forintot kaphatnak készpénzben. A közszféra alkalmazottjainak ezen felül 100 ezer forintot utalhat SZÉP-kártyára a munkáltató.
A magánszektorban 450 ezer forint volna a kedvezményes éves cafeteriajuttatás felső határa. Az összegből százezer forint lehetne a készpénz, a fennmaradó 350 ezer forint kerülhetne az érintettek SZÉP-kártyájára. A közszférában a keret összeg változatlanul kétszázezer forint, amely a két juttatási forma között egyenlő arányban oszlana meg.
A munkavállalónak adómentes lesz
A munkavállalónak semmit nem kell fizetnie a juttatás után. A munkáltató fizeti meg a kedvezményes közterhet. A foglalkoztató a juttatott összeg 1,19-szere után fizeti meg a 15%-os személyi jövedelemadót és a 14%-os EHO-t.
Csak egy átrendeződés vagy eszköz a fehérítésre?
A bejelentés csak egy átrendeződést sejtet, magyarán aki eddig is kapott cafeteriát valamilyen formában, első ránézésre csak azt érinti - a magyar gazdasági sajátosságokat figyelembe véve azonban egy eszköz lehet a gazdaság további fehérítésére. A kisebb cégeknél gyakran alkalmazott fizetési modell (minimálbér + készpénz zsebbe) esetén már érdemes lehet megfontolni a feketén fizetett készpénz legalizálását a kedvező adózási feltételek mellett.
Amennyiben a parlament elfogadta a javaslatot, a dolgozók már 2017. január 1-től a fentek szerint kapják meg a béren kívüli juttatásokat.