Csepreghy Nándor fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár és Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vezetője tartott közös sajtótájékoztatót a Szegeden épülő kutatóközpont megvalósításának második fázisáról, amely a beruházás befejezésére irányul.
Mindketten egyaránt beszéltek a szuperlézer hasznáról és feladatáról. Pálinkás József elmondta, hogy a beruházás az Európai Kutatási Infrastruktúrák Stratégiai Tervének része, és Szegeden kívül Prágában és Bukarest mellett épül még a kutatóközponthoz tartozó intézmény.
A NIH elnöke megjegyezte, hogy a három beruházás közül messze a szegedi ELI szuperlézer a legfontosabb, mivel olyan kutatásokra alkalmazható a berendezés, amelyeket eddig nem lehetett elvégezni. Többnyire fizikai kísérletekről van szó és az atomok olyan változásai figyelhetők meg, amelyekre eddig nem volt példa.
Az építkezés Szegeden már korábban megkezdődött, 2018 végéig kell befejezni az összesen 64 milliárd forintos beruházást, amelynek következő lépésére 36 milliárd áll rendelkezésre.
A fenntartási költségekre vonatkozóan az elnök elmondta, hogy Csehország, Románia és Magyarország is átadja az Európai Uniónak a fenntartás jogait, így a költségek töredékét állják az otthont adó országok.