Spéder Zoltán, az FHB akkori elnök-vezérigazgatója és Lázár János egy konferencián 2015. október 1-jén. MTI Fotó: Soós Lajos |
Spéder Zoltán eladta a cemp-x online Zrt.-ben lévő közvetett tulajdonát, a társaság részvényeit Ziegler Gábor igazgatósági tag és Oltyán József médiavállalkozó vásárolták meg - közölte Bodolai László, a Magyar Fejlődésért Alapítvány (MFA) kurátora.
Spéder a Silhouette Capital Managementen keresztül értékesítette a cemp-x online Zrt.-ben lévő tulajdonrészét. Az adásvétellel Ziegler Gábor, valamint Oltyán József 50-50 százalékos tulajdont szerzett a vagyonkezelő társaságban, illetve kizárólagos irányításuk alá kerültek a cemp-x online Zrt. kiadóvállalatai, valamint az Inda-Labs Zrt. és a csoport érdekeltségébe tartozó portálok felületeit értékesítő CEMP SH Kft.
Spéder kiszáll
Az eladónak a cemp-x Online Zrt. és leányvállalatainak működésére semmilyen befolyása nem marad, valamint opciós vagy visszavételi joggal sem rendelkezik – azaz a jelek szerint Spéder kiszáll a médiából.
Az adásvétellel párhuzamosan Bodolai László eladta az NP Nanga Parbat 17. Zrt.-ben meglévő kizárólagos tulajdonát, amelyet 50-50 százalékos arányban a cemp-x online Zrt. és a CEMP SH Kft. vásároltak meg. Az NP Nanga Parbat 17 Zrt. az alapítója az Index.hu Zrt.-t tulajdonló Magyar Fejlődésért Alapítványnak.
Távozik Simicska embere is
Emellett az Index.hu Zrt. igazgatóságának elnöke felmentette tisztségéből Nagy Ajtony Csaba, valamint Kereszty Gábor igazgatósági tagokat. (Nagy Ajtony Csaba Simicska Lajos bizalmasa volt.) A társaság háromfős igazgatóságát a jövőben Bodolai László elnök, Szombathy Pál igazgatósági tag, valamint az index mindenkori főszerkesztője alkotja.
A cemp-x online Zrt. kizárólagos érdekeltségébe tartozó kiadók olyan kiadványokat működtetnek, mint a Dívány, a Femina, a Port., a TotalCar, és a Napi. Emellett ide tartozik az Inda szolgáltatáscsoport, illetve a csoport sales house tevékenységét ellátó CEMP SH Kft.
A közlemény szerint az új tulajdonosok célja a cemp-x online Zrt. érdekeltségébe tartozó vállalatok és szerkesztőségek további sikeres és független működésének biztosítása, továbbá a csoport hirdetési és egyéb bevételeinek növelése, a CEMP SH piacvezető szerepének megerősítése.
Az Index függetlensége nem sérül – tényleg?
A hivatalos kommüniké szerint a tranzakció az index.hu kiadóvállalatának és szerkesztőségének működését nem érinti, az Index.hu Zrt. részvényei a Bodolai László irányítása alatt működő Magyar Fejlődésért Alapítvány tulajdonában maradtak.
Az Index.hu Zrt. részvényeit 2017 januárja óta tulajdonló MFA-t egy személyben Bodolai László kuratóriumi elnök irányítja. A cemp-x online Zrt. új tulajdonosai számára az index.hu jogi képviseletét 15 éve ellátó, illetve az MFA létrehozása óta az alapítvány és az Index.hu Zrt. elnöki pozícióját betöltő Bodolai László személye a garancia arra, hogy az Index.hu továbbra is megőrizze politikai függetlenségét és ennek köszönhető sikeres működését – áll a közleményben.
KDNP-s az új tulaj
A kormányfüggetlen sajtóban ugyanakkor felerősödtek azok a félelmek, hogy a most elindult változások végén az Index is kormányközeli kezekbe kerülhet. A most házon belülre került kecskeméti médiavállalkozó, Oltyán József ugyanis a KDNP Bács-Kiskun megyei szervezetének elnökségi tagja.
Oltyán József a Winterthur biztosítónál, húsz éve dolgozott együtt Ziegler Gáborral, és azóta barátok is. Oltyán 2000 és 2013 között az Index Hírös mutációját üzemeltette, 2010-ben pedig megszervezte a magyar tulajdonú vidéki hírportálok tömörülését a Regon-csoportot. Ennek tagjai: alon.hu (Szombathely), Hírös.index.hu (Kecskemét), Cívishir.hu (Debrecen), Nyírséghír.hu (Nyíregyháza), SzegedMa.hu (Szeged), SomogyTV.hu (Kaposvár), Pécsi Újság.hu (Pécs), Vehir.hu (Veszprém). Ezek közül több oldal közismerten kormánybarát hírportál.
Az Átlátszó szerint egyébként Oltyánt korábban MSZP-közeli üzletembernek ismerték Bács-Kiskun megyében, és a csalás miatt börtönbe került volt megyei pártelnök, Zuschlag János köreibe sorolták.
Akiket már levadásztak
Mint ismert, az elmúlt években számos, kormánykritikus médium szűnt meg (Népszabadság, Heti Válasz, Magyar Nemzet, Lánchíd Rádió) vagy került kormányközeli kezekbe (megyei napilapok, TV2, Hír TV, Origo, Figyelő), a közszolgálati média átállítása pedig már korábban megtörtént.
Az elmúlt fél év különösen gyászos időszak volt a kormánykritikus média számára, hiszen az Orbán Viktor kormányfővel 2015-ben szembefordult oligarcha, Simicska Lajos teljes egészében felszámolta médiabirodalmát, és kiszállt az üzleti világból.
Az ellenzéki média így ma már gyakorlatilag egy-egy „hibrid” televízióra és napilapra (ATV, Népszava), egy rádióra (Klubrádió), néhány hetilapra, valamint néhány, kisebb-nagyobb internetes hírportálra korlátozódik.