Wikimedia Commons/Bjoertvedt |
Nem csak pletyka volt
A Telenor 2,8 milliárd euróért eladja közép-kelet-európai leányvállalatait, köztük a Telenor Magyarország vállalatot a cseh PPF-csoportnak, amely a közép-kelet-európai térség legnagyobb magántőke-befektetője.
Korábban egy szerb lap, a SeeNews már belengette, hogy a cseh PPF csoport is az érdeklődők között van - erre csak annyit közöltek, hogy nem kommentálnak piaci pletykákat.
Még Mészáros Lőrincék érdeklődését is felkeltette
Még így sem biztos, hogy a végén nem Mészároséké lesz a cég Sajtóértesülések szerint a magyar cég állítólag máris jelezte a cseh társaságnak, hogy amennyiben a négyes csomagból (a magyarországi, a bulgáriai, a montenegrói és szerbiai mobilszolgáltatók cserélnek gazdát) a magyar cég leválasztható, az érdekelné - részletek >> |
A Telenor már januárban megerősítette, hogy bolgár, montenegrói, szerb és magyar érdekeltségét tartalmazó közép-kelet-európai portfóliójára ajánlatokat kapott meg nem nevezett befektetőktől. Az érdeklődés állításuk szerint felkérés nélkül érkezett be. A Telenor közép-kelet-európai vállalatai erős piaci pozícióval bírnak, pénzügyi helyzetük szilárd, és 2017-ben mintegy 9 százalékkal járultak hozzá a Telenor-csoport bevételéhez, és az EBITDA 8 százalékát adták - írták akkor. Az érintett társaságok együttesen több mint 9 millió ügyféllel és mintegy 3500 munkavállalóval rendelkeznek.
A Mészáros Lőrinchez köthető Konzum érdeklődését is felkeltette a Telenor, a társaság vezetője, Jászai Gellért úgy fogalmazott: ha valóban eladó a Telenor magyarországi üzletága, cégének továbbra is érdekes ez a potenciális befektetés.
A leggazdagabb cseh vállalkozó cége a befutó
Viszlát, Telenor! A Telenor 25 éven át rendelkezett mobilszolgáltatókkal a közép-kelet-európai régióban. 1994-ben lépett be a magyar piacra a Pannon GSM felvásárlásával, majd regionális jelenlétét kiterjesztve, 1996-ban elindította el mobilszolgáltatásait Montenegróban, 2006-ban pedig felvásárolta a szerb Mobi 063 szolgáltatót. Bulgáriában 2013-ban vette meg a Globult a Telenor. |
Végül a cseh PPF csoport lett a befutó - a társaság 2017. júniusában 35 milliárd euró értékű részesedést birtokolt egyebek közt banki-pénzügyi szolgáltatókban, valamint a telekommunikációs, a biztosítási, a biotechnológiai szektorban és agrárvállalatokban. Honlapjukon azt írják: világszerte vannak befektetéseik - Európától Oroszországig, valamint az Egyesült Államokban és Ázsiában is. A PPF csoportot 26 éve alapították, a többségi tulajdonos Petr Kellner, akit a leggazdagabb cseh vállalkozóként tartanak számon.
Korábbi befektetései közé tartozik a cseh O2 megvásárlása a Telefonicától 2013-ban, és a Nova Broadcasting Group megvásárlása Bulgáriában 2018-ban. Magyarországon a PPF az egyik nagytulajdonosa a Mall.hu-nak, az egyik legnagyobb e-kereskedelmi portálnak. A Barion Payment magyar mobiltárcás startup pedig decemberben hatmillió euró, csaknem kétmilliárd forintos befektetést kapott attól a cseh alapítású Home Credit Grouptól, amelynek többségi tulajdonosa szintén a PPF Group.
„Ezzel a felvásárlással a PPF Csoport további négy országra terjeszti ki távközlési portfólióját, ezzel megvalósítva régi célját, hogy közepes méretű európai távközlési szolgáltatóvá váljon, felhasználva eddigi tapasztalatait piaci pozíciója megerősítésére,” – jelentette ki Ladislav Bartoníček, a PPF Csoport távközlési befektetésekért felelős részvényese.
Mi lesz a magyar telenoros ügyfelekkel?
„A Telenor Magyarország jól teljesít a piacon, és folyamatosan arra törekszik, hogy minél inkább ügyfélközpontú és könnyen használható termékeket kínáljon. Meggyőződésünk, hogy folytatni tudjuk sikertörténetünket Magyarországon. A PPF Csoport világos célt tűzött ki távközlési portfóliója számára, és a Telenor közép- kelet-európai leányvállalatai kulcsszerepet játszanak ennek megvalósításában. Szeretném hangsúlyozni, hogy a tranzakció semmilyen hatással nem lesz ügyfeleinkre és helyi partnereinkre, és a továbbiakban is a megszokott módon folytatjuk üzleti működésünket. Változatlanul kiváló minőségű szolgáltatást és hálózati élményt nyújtunk ügyfeleinknek, nap mint nap,” mondta Alexandra Reich, a Telenor Magyarország vezérigazgatója a társaság közleménye szerint.
Miért adták el a Telenort?
A Telenor Csoport stratégiája a növekedésre, a hatékonyságra és az egyszerűsítésre épül. Kelet-közép-európai leányvállalataink értékesítésével fontos lépést teszünk az egyszerűsítés terén, és olyan régiókra összpontosítunk a Telenor portfólióján belül, ahol a legnagyobb lehetőséget látjuk az értékteremtésre. Az ügyletet követően skandináviai integrált vezetékes és mobilszolgáltatók valamint erős ázsiai mobilszolgáltatók alkotják majd a Telenor Csoportot - nyilatkozta Sigve Brekke, a Telenor Csoport vezérigazgatója.
Az elfogadott tranzakciós ár a cégérték/EBITDA 6,4-szerese a 2017-es EBITDA alapján.
Az igazgatóság arra kéri majd a társaság 2018. május 2-re összehívott éves rendes közgyűlését, hogy adjon számára meghatalmazást részvényenként 4,40 norvég korona rendkívüli osztalék kifizetésére a tranzakció sikeres lezárásakor. A 2017-re eddig javasolt részvényenkénti 8,10 norvég korona osztalékot is beleszámítva, összesen mintegy 19 milliárd norvég koronát terveznek kifizetni a részvényesek számára 2018-ban. A rendkívüli osztalék minden idők legmagasabb rendes osztalékához és a nemrég végrehajtott visszavásárlási programhoz adódik hozzá.
Cikkünket frissítjük