Donald Trump amerikai elnök megvétózta, hogy kommunikációs technológiák fejlesztéséről ismert Broadcom Limited felvásárolja a rivális Qualcomm-ot mintegy 117 milliárd dollárért. A félelmek szerint az akvizíció segítené kínált, hogy előnyre tegyen szert a újgenerációs internetre, vagyis az 5G technológiára.
Az 5G hálózat már az utolsó teszteléseken megy át, ami egy lényegesen sűrűbb adattovábbító szolgáltatást hoz létre több, kisebb antenna segítségével. Az adatforgalom akár százszor gyorsabb is lehet, mint a jelenleg elérhető 4G és számos ágazatnak nyújthat segítséget – írja a Reuters.
Nagy fejlesztésre készül Magyarország: csúcs-mobilhálózatot építünk - Tovább |
A nagyközönségnek bemutatható verzióra még legalább egy évet várhatunk, de a tervek szerint 2025-re már 1,2 milliárd embernek lehet hozzáférése a technológiához – ennek harmada pedig kínai állampolgár lenne. A fejlettebb hálózatok nem csak új telefonszolgáltatásokat, hanem új üzleti modellek létrejöttét is magukkal hozhatják, ugyanakkor ez számos olyan országot veszélyeztet, akik még nem állnak készen erre a átállásra.
Míg a korábbi fejlesztések (2G, 3G, 4G) inkább a sávszélességen javítottak, az 5G ezen felül számos más elektronikai rendszer – autók, ipari, mezőgazdasági eszközök és más gépek – összehangolására is képes lesz.
Lemaradhatnak Kína mögött
Egyesült Államok külföldi befektetésekkel foglalkozó bizottsága (CFIUS) nemzetbiztonsági okok miatt nem engedélyezi az akvizíciót, és ez ellen nincs fellebbezési lehetőség. A Broadcom kommunikációs eszközök, wi-fi és videómegosztás terén domináns a piacon, portfóliójában pedig igazi ékkő lett volna a Qualcomm bekebelezése, amely főként a vezeték nélküli eszközök összekötésében jár elől technológiailag. Az aggodalmak szerint ugyanakkor az akvizíció a Qualcomm kutatás-fejlesztési büdzséjének lefelezésével fenyegetne, ami hosszútávon Kínának kedvezne.
Jön a boltokba a Samsung legújabb dobása – ez éleszti fel a döglött telefonpiacot? Részletek >>> |
Mielőtt azonban az átlag fogyasztó is élvezheti a 5G nyújtotta lehetőségeket,még két nagy átállásnak kell megtörténnie: A telefonszolgáltatóknak egyrészt fél kell fejleszteniük hálózataikat, hogy képesek legyenek kezelni a megnövekedett adatforgalmat. Ehhez technológiailag a svéd Ericsson, a finn Nokia, vagy a kínai Huawei és ZTE nyújthat hardwereket. Második lépcsőként pedig a telefongyártóknak is fejleszteni kell az okostelefonokat, hogy rácsatlakozhasson a hálózatra.
Indul a szabadalmi-verseny
A Qualcomm jelenleg piacvezető a kommunikációs chipek piacán, az összes elkészült okostelefon mintegy felébe a cég chipjei kerülnek. A többi piacvezető cég főként Ázsiában honol: a tajvani MediaTek mintegy negyedét uralja az ágazatnak, még a Samsung és a Huawei maguknak fejlesztik és gyártják a szükséges eszközöket.
A 5G rendszer legfontosabb kérdése, hogy melyik vállalat szabványa kerül ki a versenyből. Az egységes rendszerek nélkül ugyanis nem garantálható, hogy minden eszközön és hálózaton működtethető a rendszer. A Qualcomm már számos résztechnológiát védett le, amit a konkurencia kénytelen lesz kölcsönözni. Eddig stabilan tartotta vezető szerepét a 3G és a 4G vezeték nélküli hálózatai esetében és a 5G esetében is máris magáénak tudhatja a legfontosabb szabadalmakat.
Forradalom a fotózásban: ennyire pici kamerát még nem láttál A Caltech tudósai létrehoztak egy kamerát, amely vékonyabb az emberi hajszálnál. Bár a technológia még nem fejlett, az tudományos közösség és az elektronikai cégek rögtön lecsaptak az új találmányra, amelynek számos alkalmazása létezhet a jövőben. Az orvosi berendezéseken túl a hírszerzésen, a csillagászatban és az okostelefon-piacon is komoly változások jöhetnek, ha pár év múlva piacra dobják a miniatűr eszközt. További részletek >>> |