Fotó: MTI/AP/Alekszandr Zemljianyicsenko |
A társaság igazgatóságának elnökhelyettese, Alexander Medvegyev a Világgazdaságnak adott interjújában mondta el, hogy a Gazprom vizsgálja a magyarországi üzleti lehetőségeket, elsősorban gáztárolásról zajlanak egyeztetések az MVM Csoporttal. Nem ez lenne az első alkalom egyébként, tavaly és tavalyelőtt már használták a magyar gáztározókat, amikor Magyarországnak többletgázra volt szüksége. A Gazprom továbbra is kész a szerződött mennyiségen felüli tételeket küldeni, fűzte hozzá Medvegyev.
Emellett az orosz társaság keresi a lehetőségeket a hazai villamosenergia-termelésben és a dunai cseppfolyós gáz (LNG) szállításában is. Erre azért is lenne szükség, mert meglátásuk szerint az európai közlekedés és szállítás gázigénye 10 éven belül évi 50 milliárd köbméterre emelkedhet, így a benzin és dízelárak mellett a gáz árának emelkedésére is számítanak.
Mi lesz a különböző áramlatokkal?
Az interjúban szó esett az Északi Áramlat II. és a Török Áramlat gázvezetékekről is. Előbbi kapcsán az elnökhelyettes elmondta: keményen dolgoznak az európai partnerekkel, hogy megtalálják azt az új finanszírozási modellt, amellyel a vezeték eredeti ütemezésében készülhet el. Európának azért van rá szüksége, mert a vezeték mintegy 2000 kilométerrel rövidebb lesz az Ukrajnán keresztüli útvonalnál, ráadásul minimalizálja a tranzitkockázatokat.
A Török Áramlat megépítését már ratifikálták a törökök, az első vezeték lefektetését is hamarosan ígérték, Európába azonban csak a második csövön érkezhet majd gáz, ezt még mélyreható tárgyalások előzik majd meg Medvegyev szerint.