Tavaly februárban robbant a bombasztikus hír, amely szerint Legoland Discovery Center élményközpont épül Nyíregyházán. A hírt a nyíregyházi fideszes polgármester a Facebookra posztolta ki. Kovács Ferenc ráadásul azt is közölte, hogy mindehhez a kormány 9,5 milliárd forint támogatást is adott, és több éves előkészítő munka előzte meg a folyamatot.
Kovács Ferenc bejelentése után aztán megkerestük a Merlin Entertainmentet, a Legoland kizárólagos üzemeltetőjét, akik gyorsan cáfolták a hírt: egyáltalán nem tervezték, hogy szabolcsi megyeszékhelyen nyissanak ilyen központot. Vagyis egyszerűen annyi történt, hogy a kormány adott egy zsák pénzt, hogy legyen mivel tárgyalóasztalhoz ülni és meggyőzni a Merlint, akik viszont nem nagyon terveztek Nyíregyházával.
Megindult a verseny
Miután kiderült, hogy Nyíregyházán semmi nem lesz (sőt, Kovács Ferenc utólag még a Facebook-posztját is átírta), Karácsony Gergely, Zugló polgármestere is bejelentkezett a projektre. Karácsony úgy gondolta, hogy egy újabb európai Legolandért még nyitott a verseny, és ebben a versenyben Zugló jobb esélyekkel indulhat, mint Nyíregyháza, ezért levelet írt Hans Aksel Pedersennek, a Legoland igazgatójának.
Karácsony lehetséges helyszínként az állami tulajdonú egykori teherpályaudvart, Rákosrendezőt ajánlotta, a 70 hektáros terület ugyanis kiváló közlekedési csomópontban, a Városliget szomszédságában, az állatkert közelében fekszik. A Rákosrendező infrastrukturális háttere, valamint két és félmilliós budapesti agglomerációs hátországa is előrevetíti, hogy Közép-Kelet Európa legjelentősebb családi élményparkja lehetne – indokolták, miért lenne jó választás a XIV. kerület.
Nyár óta várnak
Megkerestük Zugló Önkormányzatát, mi történt azóta, hogy Karácsony Gergely levelet írt a Legolandnak.
A levelére a Legoland képviselője azonnal válaszolt, a párbeszéd megindult, az önkormányzat írásban küldte el elképzeléseit a cégnek – közölte az önkormányzat sajtóosztálya a Privátbankár.hu-val.
Több egyeztetés is volt már
Mint elárulták: Zuglóban már 2015-ben készült egy stratégiai háttéranyag arról, miként működhetne a rákosrendezői terület Legolandként. Ezután többszöri telefonos egyeztetés is volt a Legoland fejlesztési vezetője és az önkormányzat illetékese között, a cég további információkat kért a területről.
Az információcsere azzal ért egyelőre véget tavaly nyáron, hogy a Legoland képviselője jelentkezik majd további információigényekkel – mondták el portálunknak az önkormányzatnál. A viszont terület állami tulajdonú, arról nincs információja az önkormányzatnak, hogy a Legoland esetleg felvette-e a kapcsolatot a tulajdonossal.
Zuglónak viszont nincs könnyű dolga. Emlékeztetőül: a Merlin Entertainment kőkemény feltételekhez köti a beruházást. Például ahhoz, hogy a központ 250 km-es körzetében, 2-3 órányi autóútra legalább 10 millió főnek kell élnie. Európában egyébként mindösszesen négy ilyen központ működik (Birminghamban, Manchesterben, Berlinben és Oberhausenben).