4p
Trumpot bosszantja, hogy az EU egy amerikai cégre szabott ki óriási bírságot, de ha már így alakult, otthon is megnézik, nem nőttek-e túl nagyra a tech-mamutok. Általában véve elég jó világot hozott az amerikai nagyvállalatoknak és bankoknak a Trump-éra: sokkal kevesebb bírságot szabnak ki rájuk, amióta nem Obama az elnök.
Fotó: EPA/Oliver Contreras

Ha már büntetni kell az amerikai mamutokat, büntessenek az amerikaiak

Donald Trump az Axios munkatársainak adott interjújában azt mondta: foglalkoznak a tech-óriásokat érintő trösztellenes vizsgálatok lehetőségével. Az elnök elmondta: a szabályozás áttekintése azután merült fel, hogy az EU 5 milliárd dollár körüli gigabírságot szabott ki a nyáron a Google ellen. (Itt írtunk róla bővebben >>)

Trump úgy fogalmazott: őszintén szólva nem örül az EU által kiszabott bírságnak, mert mégiscsak egy amerikai céget büntettek meg. Ha valaki megbírságol egy amerikai vállalatot, akkor nekünk kellene megtennünk - mondta. Arra a kérdésre, hogy utasítja-e az amerikai igazságügy-minisztériumot, hogy vizsgálja meg, a Google monopolhelyzetben van-e, azt felelte: ez természetesen olyan dolog, amivel foglalkoznak.

Azt is megkérdezték, hogy a nagy tech-cégek (Google, Amazon, Facebook) feldarabolására bármikor adna-e ki utasítást. Trump azt válaszolta: ez már a korábbi kormányzatok idején is felmerült, de sose lett belőle semmi. Persze most ő a "főnök", és foglalkoznak ezzel a kérdéssel - ha a feldarabolással nem is, a trösztellenes lépésekkel mindenképp. Azt azonban hangsúlyozta: egyelőre nincsenek folyamatban ilyen intézkedések, csak vizsgálódnak az ügyben.

Kesztyűs kézzel bánnak a nagy cégekkel Trumpék

A The New York Times friss összeállításában eközben arról ír: a Trump-érában a korábbiakhoz képest dollármilliárdokat "spórolnak meg" a nagy amerikai cégek a bírságokon. Példaként megemlítik: az Obama-adminisztráció utolsó hónapjaiban a Walmart fölött egy közel egymilliárdos bírság esélye lebegett külföldi korrupciós ügyek miatt, a Barclays-szel szemben közel 7 milliárd dollár ügyben készültek kártérítést kiszabni a 2008-as válságban játszott szerepük miatt, és hasonló ügyben a Royal Bank of Scotland ellen is nyomozás készült. Miután Trump hatalomra került, sokkal enyhébb lett a kormányzat álláspontja: a Walmart ellen azóta sem emeltek vádat, a Barclays megúszta 2 milliárd dollárral az ügyet, az RBS pedig fizetett ugyan némi polgárjogi kártérítést, de vádat nem emeltek ellenük semmilyen bűnügyben.

A The New York Times külső szakértők segítségével összehasonlította az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) és az igazságügyi minisztérium aktivitását a Trump-éra első 20 hónapjában és az Obama-éra utolsó 20 hónapjában. (Ez a két testület felel első sorban a vállalati és pénzügyi szektor felügyeletéért.) Azt találták, hogy a SEC által kiszabott bírságok 62 százalékkal estek, az igazságügyi minisztérium 72 százalékkal alacsonyabb büntetési összeget rótt ki, és hasonló mértékben esett a polgárjogi bírságok kiszabott összege is.

A bankszektorral látványosan finomabban bánnak az utóbbi időben: a SEC az Obama-éra 20 hónapjában 1,7 milliárd dollárnyi bírságot szabott ki a bankokra, ami négyszer annyi, mint Trump idejében. Az igazságügyi minisztérium 17 ügyben járt el az eltelt 20 hónapban, míg ugyanennyi idő alatt Obama minisztériuma 71-ben.

Új szelek fújnak - kit kell megbüntetni, ha törvényt sért egy cég?

A NYT-nak nyilatkozó szakértők szerint bár a szövetségi kormány továbbra is vizsgálódik a kisebb és nagyobb cégeknél is, ha helytelen piaci magatartást észlelnek, jól látszik egyfajta változás a megközelítésben, ami kedvez a nagyvállalatoknak és egyes szektorok érdekeit előtérbe helyezi. A republikánus körökben sokan ítélik el a vállalatokra kiszabott bírságokat, mondván: nem fair, hogy a részvényeseket büntetik meg azért, mert a vállalat egyes alkalmazottai helytelenül jártak el.

A demokrata illetékesek viszont inkább arra helyezik a hangsúlyt, hogy a részvényesek törvénytelen gyakorlatoknak köszönhetően értek el előnyöket, függetlenül attól, hogy ki volt a vétkes; a bírságok pedig visszatarthatják a cégeket a jövőbeli törvényszegéstől.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Csúnyán megdrágultak a céges bankszámlák, de lehet faragni a költségeken
Gergely Péter | 2025. április 11. 15:03
Tavaly ősszel drasztikusan emelkedtek a bankköltségek a céges bankszámlák esetében, amit megelőzött két kemény inflációs év díjemelési hatása. Így a vállalkozók bankszámlával kapcsolatos költségei drámai mértékben megemelkedtek, amit a lakosság megnövekedett bankköltségeivel ellentétben nem kompenzál az állam. Milyen lehetőségei vannak egy vállalkozásnak a bankköltségek csökkentésére?
Vállalat Óriási felvásárlás a divatpiacon: megvette a Prada a Versace céget
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:49
Olasz luxusmárkák bútoroztak össze.
Vállalat A fenntarthatóság hosszútávon megtérülő üzleti befektetés
Natív tartalom | 2025. április 10. 15:24
Sok nagyvállalat hosszútávon megtérülő befektetésként tekintenek a fenntartható működésre. Ezeknél a vállaltoknál már most a része a fenntarthatóság a hosszútávú üzleti stratégiának. Két olyan nagyvállalat gyakorlatát vettük górcső alá, akik saját szektorukban meghatározó szereplőnek számítanak. A beszélgetésből az is kiderül, hogy jó ESG jelentést akkor lehet összeállítani, ha a vállalat már a gyakorlatban is fenntartható működés elvei szerint hangolja a napi működését. A Klasszis Podcast vendége Suba Levente, a K&H csoport fenntarthatósági vezetője és Várkonyi Diána, a Magyar Telekom tőkepiaci kapcsolatokért felelős HUB vezetője.
Vállalat Köszönőlevelet írhat a Volkswagen Elon Musknak? Váratlan fordulat történt
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 12:18
Európában és Amerikában is felpörgött a kereslet a cég elektromos modelljeire.
Vállalat Hatalmasat kaszált a Tesco
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 11:39
Kiugró eredményeket ért el a kiskereskedelmi hálózat.
Vállalat Az Emírségekből dobbanthat az űrbe a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 09:22
Együttműködési lehetőségeket keresnek.
Vállalat Gigaosztalékhoz juthat Schmidt Mária és Ungár Péter
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 16:25
5,97 milliárd forint osztalékot fizethet idén Schmidt Mária és Ungár Péter cége.
Vállalat Havidíj-kedvezményt kapnak a Yettel számlás ügyfelei 2025 májusától
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 12:04
A Yettel egyéves havidíj-kedvezményt ad a számlás ügyfelek inflációs terheinek enyhítésére.
Vállalat Itt a Telekom bejelentése: nem lesz áremelés
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 10:26
A lépés célja az infláció enyhítése és a gazdaság élénkítése.
Vállalat A 4iG Csoport távközlési cégei 2026-ig nem emelik az áraikat
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 10:06
A 4iG-cégek két évre befagyasztják a lakossági távközlési szolgáltatások árait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG