Ahogy azt tegnap megírtuk, az Európai Bizottság szerint a Google visszaél a keresőszolgáltatások piacán élvezett fölényével, hogy saját kereskedelmi szolgáltatását juttassa előnyhöz.
Nem ilyen egyoldalú azonban a helyzet. A Google több olyan esetet is felhozott ellenpéldának, amelyek során alaptalannak tűnt a piaci szereplők félelme, és vígan megéltek a keresőóriás mellett. Hasonló volt a helyzet például 2010-ben, amikor a techcég megvette a repülőjáratok keresésével foglalkozó ITA-t, mire a hasonló szolgáltatást nyújtó versenytársak bemártották az EU-nál a céget, sikertelenül. Négy év múlva a Washington Post vizsgálta meg, hogy mi lett a többi szolgáltató sorsa, és láss csodát: ezek a cégek még mindig megvannak és a piac 95 százalékát uralják. Nem a tipikus "mindenkit eltaposunk" sztori.
A most kifogásolt, vásárlások során felmerülő torzítások valószínűségével kapcsolatban hasonló eredményeket mutat a Google. Az adatok szerint sok szereplő van és aktív a piac, ami nem jellemző egy stagnáló szektorra, ahol monopolhelyzetben van egy cég. Így áll a helyzet
Franciaországban:
és az Egyesült Királyságban:
Az adatok forrása: googlepolicyeurope.blogspot.be/ |
Az Android megy a Google nélkül is
Azzal kapcsolatban, hogy az Android mobilos operációs rendszer használata során nem fair megállapodások születtek, a Google csak annyit közölt, hogy a megegyezések nem kötelezőek, viszont, ha már vannak, akkor olyan szolgáltatásokat nyújtanak az Androidra, amelyek felveszik a versenyt a legnagyobb gyártókkal és olyan lehetőségeket nyújtanak a felhasználóknak, amelyekkel minden nap szívesen élnek emberek millió.