4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Maga a technológia nem új keletű találmány, már évtizedekkel ezelőtt is létezett, a Pokemon Go megjelenése azonban ismét leporolta és új lendületet adott neki – legalábbis ebben bíztak a szakemberek. Ameddig azonban a szörnygyűjtögetés egy mobilképernyőn ragadó játék marad, addig a kiterjesztett valóság nem lesz széles körben elterjedt. Mutatjuk, miért.
Pokemon Go játékot játszó emberek a sydneyi Harbour Bridge közelében 2016. július 20-án. (MTI/EPA/David Moir)

Láttuk megjelenni, kipróbáltuk, és láttuk, ahogy kipukkadt a lufi – a Pokemon Go órák leforgása alatt vált elvitathatatlanul népszerűvé. Gondoljunk csak bele: többen kerestek rá, mint a pornóra, és legyőzte a korábbi letöltési rekordert, a színcserélős játékok királyának számító Candy Crush Sagát. Arról már korábban írtunk, hogy a Nintendo és a Niantic közös fejlesztése forradalmasíthatja a virtuális/kiterjesztett valóságon (augmented reality, AG) alapuló eszközök terjedését, most, immár kicsit higgadtabban azonban látni kell, hogy az elképzelésnek több buktatója van.

Mondjuk ki: ez csak egy mobiljáték

Maga az alkalmazás igazából ál-kiterjesztett valóság, mivel mindent a telefonunk képernyőjén keresztül nézünk – a játék a valós helyzetünk GPS koordinátájából és a kamerán felvett kép alapján helyezi el a közelünkben a pokemonokat, amiket aztán összefogdoshatunk, erődítményeket foglalhatunk el, és edzhetünk velük. Az alkalmazás semmilyen más eszközzel nem tud kommunikálni a telefonunkon és az az által befogott jeleken kívül, ezzel azonban nem különbözik igazán sokban egy giroszkópos jelet mérő autós vagy ügyességi mobiljátéktól, vagy a Niantic korábbi, szintén a kiterjesztett valóság hírnökének kikiáltott nyomozós sci-fitől, az Ingresstől.

Nem is igazán maga  a játék, hanem az azt övező hype lehet az, ami előremozdíthatja a technológia fejlődését – abban a pillanatban, hogy képes lesz keresletet támasztani arra, hogy inkább egy speciális szemüvegen vagy kontaktlencse segítségével keressük a virtuális lényeket, az ágazat valószínűleg ki fog lőni a csillagos égig. Erre azonban már évek óta vár a piac, és mégsem következett be, ennek pedig egyetlen prózai, ám nagyon fontos oka van:

Kényelmetlenek az új eszközök

Ma már több, kifejezetten kiterjesztett valóság közvetítésére és megjelenítésére alkalmas kütyü létezik a piacon, elég csak a Microsoft HoloLensére vagy arra az extrém elgondolásra, amit a Samsung védetett le alig egy évvel ezelőtt, az AG kontaktlencsére gondolni. Az okos szemüvegek viszont jelenleg nagyok, kényelmetlenek, és nem képzik a hétköznapok részét, így egy átlagos felhasználó sokkal nehezebben nyit egy új és meglehetősen drága eszköz felé.

Egy mobiltelefont sokkal egyszerűbb kezelni és hordani magunkkal – kézre áll, zsebben és táskában egyaránt hordható, és (talán az őserdő kivételével) sehol sem néznek őrültnek minket, ha telefonálva járkálunk az emberek között. Ez azonban nem lehet megoldás a technológia népszerűsítésére, már csak azért sem, mert a mobiltelefon egyszerűen nem erre való. A Pokemon Go megjelenése után számos közlekedési baleset és rablás történt, mert az embereket túlságosan leköti a telefonjuk bámulása, ezzel sem a lábuk elé, sem a környezetükre nem figyelnek. A Niantic új játéka így megmarad annak, ami: egy egyszerű, közösségkovácsoló, de alapesetben mégicsak telefonos mobiljátéknak.

A kiterjesztett valóságnak egyébként számos alternatív felhasználási módja van a szórakozás mellett, erről az izraeli származású Szilícium-völgyi befektető, Meron Gribetz tartott egy zseniális előadást idén áprilisban a TED-en. A videó magyar felirattal is megtekinthető.

Lemaradtál az őrületről? Segítünk megérteni, miért ekkora őrület a pokemonvadászat

Ha egy játékra egy hét alatt többen keresnek rá, mint a pornóra, akkor sejthető, hogy valami nagy dologról van szó. A világ legújabb (vagy inkább régi?) őrülete a Pokemon Go: a zsebszörnyecskék gyűjtögetése végre valóssággá vált, és csakhamar meghódította az egész világot, köztük hazánkat is. A Privátbankár.hu elment vadászni, hogy megmutassa és elmagyarázza, miről is szól ez az egész. >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Kezd kopni az árrésstop? Sokkal többe kerül a családi nagybevásárlás, mint egy éve
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2025. május 8. 05:36
A Privátbankár Árkosár-felmérésben szereplő árrésstoppal érintett termékek májusban valamivel drágábbak lettek, mint egy hónapja, összességében mégis csökkent a végösszeg áprilishoz képest – hála annak, hogy a hipermarketek nem próbálják meg a többi termék drágításával pótolni a veszteséget. Bár vannak árrésstopos termékek, amelyek jóval olcsóbbak most, mint tavaly, fájó látni, hogy mennyivel drágább a családi nagybevásárlás, mint 2024 májusában.
Vásárló Itt a magyarázat: ezért nem ösztökélhette az embereket vásárlásra az árrésstop
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 10:57
A Nemzetgazdasági Minisztérium, az Országos Kereskedelmi Szövetség és az elemzők is reagáltak a vártnál gyengébb márciusi kiskereskedelmi adatra.
Vásárló Kellemetlen meglepetéssel szolgált a statisztikai hivatal
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 08:30
A KSH közlése szerint a kiskereskedelmi forgalom márciusban 0,5 százalékkal lett alacsonyabb a februárinál, miközben az éves növekedési dinamika is jelentősen mérséklődött.
Vásárló Egy óra, ami többet ér, mint egy budapesti villa
Kenessei András | 2025. május 3. 16:59
Melyik a világ legértékesebb órája? Egy svájci karóra, amely nem aranyból készült, mégis rekordáron kelt el egy hongkongi aukción. Miért éri meg több millió dollárt egyetlen acél karóra? Megmutatjuk a titkát és a háttértörténetét!
Vásárló Magával ragadó eredmények hajtetoválás segítségével
Márkázott tartalom | 2025. május 3. 11:26
Rengeteg férfi küzd kopaszodással, amely nemcsak esztétikai szempontból előnytelen, de a közérzetre is negatívan hat. Van azonban egy olyan eljárás, amely megoldást jelenthet a problémára, és ezért még csak mélyen a zsebünkbe sem kell nyúlni. (Nem úgy, mint például a hajbeültetés esetében.) Az alábbiakban bemutatjuk azt a módszert, amely pénzügyi szempontból is előnyös lehet hajhullás ellen!
Vásárló Ezerboltos offenzívát indít a Penny Magyarország mellett
Buksza blog | 2025. május 3. 10:37
A Penny tulajdonosa, a német Rewe boltlánc a romániai piacban lát fantáziát Kelet-Közép-Európában, ezért úgy döntött, hogy egy rakás pénzt fordít ottani eladásai felpörgetésére.
Vásárló Nem tudja, mit csináljon Mikulás után a csomagokkal? Hasznosítson újra!
Márkázott tartalom | 2025. május 2. 11:21
A decemberi ünnepek elmaradhatatlan része a mikuláscsomag – színes papírba csomagolt csokimikulás, szaloncukor, édességek tömkelege. A gyermekek boldogan bontogatják őket, a szülők pedig gyakran előre tudják: ez a sok édesség bizony nem fog elfogyni! De mihez kezdjen akkor velük az ember?
Vásárló Nagyon berágtak a dánok, az amerikai ikont is büntetik Trump szívózása miatt
Buksza blog | 2025. május 1. 13:01
A dánok nagyon zokon vették, hogy az amerikai elnök arról lamentál, hogy az Egyesült Államoknak annektálnia kellene a Dániához tartozó Grönlandot, ahogy az oroszok lenyúlták Ukrajnától a Krímet.
Vásárló Egy termék mind felett – csalóka árváltozás a diszkontokban
Csernátony Csaba - Kollár Dóra | 2025. május 1. 05:48
Első ránézésre jelentős, bő 2 százalékos drágulással zárult az április a Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérése szerint. Ha azonban a sajtot kivesszük a képletből, akkor sokkal barátságosabb az összkép. 
Vásárló Így már nem lehet étrend-kiegészítőket reklámozni
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 15:03
Tilos az egészségre vonatkozó állításokat alkalmazni olyan étrend-kiegészítők reklámozásában, amelyek botanikai anyagokat – például gyógynövényeket vagy növényi kivonatokat – tartalmaznak, amíg ezek tudományos értékelése és uniós szintű engedélyezése le nem zárul – erősítette meg a Európai Unió bíróságának szerdai döntése.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG