(Fotó: Wikimedia Commons) |
A Magyar Idők cikke szerint az utóbbi napokban nagy riadalmat keltett Angliában a botrány, amely szerint fertőzött húst találtak a szigetország henteseinél. A vírusról egyelőre nincsenek pontos információk, a gyanú azonban fennáll, hogy esetleg más országokba, így Magyarországra is kerülhetett a fertőzött termékekből, ezért a Nébih széleskörű és átfogó vizsgálatot indít. A húsok mellett a sertésmáj lehet még ludas.
Mivel a hepatitis E-vírusok okozta májgyulladás nem tartozik a bejelentési kötelezettség alá tartozó állatbetegségek közé, ma még a hatóság sem tudja pontosan, hogy a magyarországi sertéstelepeken milyen mértékben van jelen a megbetegedés. Legutóbb 2004 és 2010 között ellenőrizték az állományt, akkor a sertéstelepek csaknem negyven százalékánál mutatták ki a vírus jelenlétét. A piacra kerülő hízóknál ez az arány azonban csak 9 százalék, ráadásul a legális forrásból beszerzett hús garantáltan vírusmentes, véli Menczel Lászlóné, a Vágóállat- és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács titkára.
Mindent a kóros májgyulladásról A tápcsatornán – vagyis fertőzött élelmiszerekkel bevihető – hepatitis A és E vírus más-más kórlefolyású, azonban csak az esetek 10 százalékában produkál tüneteket. Az A-változat elterjedése általában a rossz higiéniai körülményeknek, valamint fertőzött ivóvíznek vagy élelmiszernek köszönhető, itt általában gyorsan meg lehet találni a fertőzés forrását. A betegség hirtelen jelentkezik, elesettséggel, magas lázzal, hányással, puffadással jár. A betegség lappangási ideje 28-30 nap, szerencsére azonban van ellene célzott védőoltás. Az E-változat lefolyása hasonló a másikéhoz, de terhes nőknél súlyos, gyakran halálos megbetegedést is okozhat. A fertőzött terhes nők a magzatot a méhlepényen keresztül fertőzhetik meg. Forrás: hepatitisz.hu |
Mit tehetek ellene?
Szerencsére magát a betegséget könnyű elkerülni, ha betartunk néhány alapszabályt. Természetesen ne vásároljunk olyan húst, ami ismeretlen forrásból származik, a nyári melegben pedig különösen fontos, hogy a húsokat megfelelő hőmérsékleten, hidegen tartsuk – már egy nap a hűtőben is veszélyt hordoz, így amíg nem használjuk fel, ne olvasszuk ki! Az elkészítésnél ügyeljünk arra, hogy legalább 71 Celsius-fokon süssük vagy főzzük a húst legalább 5 percig, így minden kórokozó, így a hepatitis vírus is elpusztul.