A legjobb védekezés a WHO szerint a védőoltás, ez azonban csak 10-14 nap múlva fejti ki a hatását, így aki beoltatná magát, kérjen külön időpontot az orvosától, hogy ne a betegekkel teli váróban kelljen ülnie, az oltás előtt elkapott influenza ellen ugyanis a vakcina nem nyújt védelmet. Emellett járvány idején különösen fontos, hogy ügyeljünk a megfelelő higiéniára, ezzel ugyanis elkerülhető a betegség továbbterjesztése.
Nem akarok influenzás lenni, mit csináljak?
Influenza járvány idején a fertőződés esélye csökkenthető, ha elkerüljük a zsúfolt helyeket, az irodát, szobát szellőztessük gyakran. Ebben az időszakban különösen fontos a kézmosás, mossunk gyakran kezet szappannal és meleg vízzel, kiváltképp, ha előtte köhögtünk, tüsszögtünk, orrot fújtunk. Ilyenkor jó szolgálatot tesznek az alkohol bázisú kézfertőtlenítők, fertőtlenítőszappanok is.
Egyébként itt is érvényesül az örökbecsű „zsebkendőbe köhögj, tüsszents” szabály, ezt utána lehetőleg dobjuk ki, ne hurcoljuk a zsebünkben. Kerüljük továbbá a szokásos köszönési formákat, így a kézfogást és a puszilkodást, ez ugyanis tovább segíti a vírus terjedését. Ha pedig már elkaptuk az influenzát, tegyünk egy szívességet a környezetünknek és maradjunk otthon, pihenjünk és igyunk minél több folyadékot.
Kíváncsi vagy, mi a különbség vírus és baktérium okozta fertőzés között, és mit mivel tudsz otthon kezelni? Ha igen, az alábbi videó neked szól: