Okosabb lesz minden
A haladó internethasználók több mint harmada szeretne mesterséges intelligencia asszisztenst használni a munkahelyén, negyedük pedig akár egy MI menedzserrel is együtt dolgozna. Ugyanakkor az emberek fele még mindig tart attól, hogy a robotok elvehetik a munkájukat.
Az okosabb eszközökre egyébként óriási a kereslet: rohamosan terjednek a különböző hálózatba köthető (Dolgok Internete) eszközök, a gyalogosok negyede pedig nagyobb biztonságban érezné magát az utcán, ha önjáró autók furikáznák az autósokat, 65 százalékuk pedig maga is ilyenbe fektetne.
Elmosódik álom és valóság
Mit gondol a szakértő? A jövő terveivel kapcsolatban Michael Björn, az Ericsson ConsumerLab kutatási igazgatója elmondta: „A fogyasztók a jövőben is a maximális mobilitást várják el, így a hosszú akkumulátoridőt biztosító, azonnali és gyors kapcsolat iránti kereslet lendületesen nő. E tekintetben a realitás az, hogy eljött az 5G ideje.” |
A virtuális valóság technológia hatalmas lendületet kaphat, elsősorban a játékiparnak és az olyan nagyvállalatoknak, mint a Facebook, a Sony és a Googlenak köszönhetően. A felhasználók négyötöde szerint három éven belül a technológia már olyan élethű lesz, hogy nem lehet majd megkülönböztetni a valóságtól, felük pedig már most szívesen használna a hétköznapi életben is ilyen technológián alapuló eszközöket, például kesztyűket vagy cipőt.
A kiterjesztett valóságot hasonló lelkesedés övezi, a válaszadók fele szívesen használna ilyen szemüveget terek megvilágítására, veszélyek érzékelésére, valamint a környezetben lévő zavaró elemek „kiretusálására”. A nagy átállásnak persze orvosi hatása is lesz – jó eséllyel már jövőre megjelenhetnek olyan gyógyszerek, amik enyhíthetik a virtuális valóságra átállással járó rosszullétet.
Az okostelefont használók több mint fele már most is használ valamilyen vészhelyzeti riasztót vagy nyomkövető alkalmazást. Ezzel párhuzamosan azonban az emberek kockázatvállalása is nő – az ilyeneket használók háromnegyede sokkal nagyobb biztonságban érzi magát, ezért több veszélyes helyzetbe is belemennek, mint a nem-okos telefont használó társaik.
Az adatvédelem komoly hangsúlyt kaphat a jövőben, ez azonban megosztja az embereket: felüknek az „elégséges” védelem is elég, míg kétötödük csak és kizárólag titkosított csatornán szeretne böngészni. Emellett a közösségi média is átalakulhat – a válaszadók harmada kizárólag innen tájékozódik a világ eseményeiről, így a hírek közvetítése és a hírgyártás kérdése nehéz dilemmákat állíthat a fejlesztők elé.