Évente átlagosan 10,2 milliárd eurót (3 ezermilliárd forint) kárt okoz az unió gazdaságának a hamis gyógyszer-kereskedelem, a közvetett károkat is figyelembe véve azonban még ennél is durvább, 17,3 milliárd eurót (5363 milliárd forint) vett ki a gazdaságból, derül ki az Európai Unió Belső Piaci Harmonizációs Hivatalának legfrissebb jelentéséből. A legszennyezettebb terület Bulgária, itt a lakosság 18 százaléka vásárol hamis gyógyszereket, sajnálatos módon azonban a második helyen Románia és Magyarország osztozkodik, 17 százalékkal – ezt közölte a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület a Privátbankár.hu-val.
Ez Magyarország esetében 130 milliárd forintos kárt jelent. A jelentés hazai vonatkozása kapcsán Ilku Lívia, a HENT gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetője elmondta: az interneten beszerezhető, ellenőrizetlen forrásból származó készítmények hosszú távon csökkentik a fogyasztói bizalmat, emellett jelentős gazdasági károkat okoznak az egész egészségügynek. Ráadásul sok esetben veszélyesek is lehetnek az interneten vásárolt gyógyszerek, táplálék kiegészítők, mivel ezeket hiteles forrás nem ellenőrzi.
Rengeteg munkahelyet vesz el
Az említett anyagi károk mellett a gyógyszerhamisítás közvetlenül átlagosan évi 38 ezer ember munkahelyét veszi el az Európai Unióban, az egyéb kapcsolódó szektorokat is figyelembe véve ez a szám megháromszorozódik. Emellett jelentős állami bevételkiesést is regisztráltak a felmérésben: a legsúlyosabb következményt a társadalombiztosítási járulékösszegből kieső csaknem 800, valamint a személyi jövedelemadó-bevallásból kieső mintegy 700 millió euró jelenti.