A belgazdaságért felelős helyettes államtitkár szerint elsősorban a hétfői és a szombati forgalomban van jelentős növekedés.
Lenner Áron Márk hozzátette: arra számítanak, hogy ez továbbra is fennmarad, az adatokat folyamatosan elemzik, nyomon követik.
Azért nem minden rózsaszín
A helyettes államtitkár kiemelte, hogy a kormány munkájának eredményeként a magyar gazdaság a kiskereskedelmet is magával húzó növekedési pályára állt.
Az ágazatban bevezetett szabályok többsége találkozik a szektor képviselőinek elképzeléseivel, de akadt nézeteltérésre okot adó intézkedés is: ezek közé a vasárnapi zárva tartás márciusi bevezetését vagy az online pénztárgépek bevezetését sorolta.
A kormány szerint a nyitva tartás rendben van így
A vasárnapi boltbezárással kapcsolatban azt mondta: az utóbbi heteknek sikerült tisztázni a vitákat, a múlt héten a parlament elfogadta a módosító javaslatot is.
Kitért arra, hogy viszonylag széles a kivételi kör, további mentesülés az adventi időszakban lehetséges vagy a kereskedő által választott tetszőleges vasárnapon, továbbá a karácsonyi-szilveszteri időszakban. A legfontosabb kivétel a 200 négyzetméter alatti családi vállalkozások joga a nyitva tartásra - mondta.
Szakértők szerint még korán van erről beszélni
Kozák Ákos, a GfK Hungária Piackutató Intézet ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy Magyarország a régió sereghajtója lett vásárlóerőt tekintve, Törökország és Szlovákia is előrébb áll. Az országon belül nőtt a leggazdagabb és a legszegényebb települések vásárlóereje közötti különbség is.
A vasárnapi zárva tartásról azt mondta: a rendelkezés befolyásolja a vásárlási szokásokat, közel 900 ezer háztartás vásárolt vasárnaponként, a háztartások harmada intenzív vasárnapi vásárló. A hipermarketekben forgalomátrendeződés figyelhető meg, összesített adatok minderről majd július elejére lesznek – mondta.
Az NGM tudta előre, hogy ez így nem lesz jó
Az NGM tanulmánya szerint a vasárnapi nyitvatartási tilalmat a megkérdezettek 38,2 százaléka egyáltalán nem támogatja.
További 15,2 százalékuk pedig erősen elutasító - olvasható a dokumentum 21. oldalán. "Összegészében erősen megosztott véleményalkotás figyelhető meg ebben a kérdésben [...] az ellenzők igen határozott többséget alkotnak az ellenzők - támogatók összevetésben" - található a 22. oldalon, felette pedig ez a grafikon szerepel: