6p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Napról napra egyre közelebb kerülünk a brit népszavazáshoz, amellyel eldől: kilép-e a szigetország az Európai Unióból. Folyamatosak a találgatások, hogy mi történik Nagy-Britanniával akkor, ha tényleg elhagyják az uniót: sokan a teljes gazdasági összeomlástól tartanak, míg más szakértők szerint túlélnék a távozást. Itt van 5 jóslat arra az esetre, ha a britek távoznának.
Jean-Claude Juncker és David Cameron. Kép forrása: EPA

Hetek óta az Egyesült Királyság Unióból való kilépésének esélyét latolgatja a világ, a szakértők többsége valószínűbbnek tartja a maradást. Természetesen a játszma még nem dőlt el, a gazdasági elemzők pedig minden lehetőségre felkészülnek. Ezt tették a Fidelity elemzői is, akik 5 pontban foglalták össze, milyen következményei lehetnek egy esetleges Brexitnek a pénzvilágra.

Mindegy mi lesz, a font esni fog

A népszavazáshoz közeledve valószínűleg csökkenni fog a font árfolyama, főleg, ha nő a kiválás esélye. A font dollárral szembeni árfolyama a pénzügyi válság óta a legalacsonyabb szinten van, és ha a Brexit bekövetkezik, akkor a Fidelity arra számít, hogy a GBP/USD árfolyam nagy lendülettel áttörné az 1,40 USD határt, mely alá pedig harminc éve egyetlen alkalommal sem süllyedt.

Ez növelné a bevételüket nem fontban realizáló vállalkozások vonzerejét. A font külpiaci vásárlóerejének csökkenése nyomán akár azt a jelenlegi konszenzusos véleményt is felül kellene vizsgálni, mely szerint az Egyesült Királyság inflációja és kamatai belátható ideig a jelenlegi alacsony szinten maradnak. Ha ez bekövetkezik, a minősítő ügynökségek a leminősítés előtt álló országok figyelőlistájára tehetné az Egyesült Királyságot.

Méregdrága lesz egy londoni lakás

A szakemberek arra számítanak, hogy a népszavazás előtt a font veszíteni fog az értékéből a többi devizával (főleg az USA dollárral) szemben, mivel a befektetők csökkenteni fogják fontban jegyzett kitettségüket. Ez gyakorlatilag a meglévő ingatlaneszközök relatív értékének csökkenésével jár majd, ugyanakkor rövid távon jó lehetőséget is teremthet a piacra belépni kívánó külföldi befektetők számára.

A gyenge font és a még gyengébb euró az elmúlt években jelentősen megnövelte az európai ingatlanok értékét az USD-ben befektetők szemében. Semmi nem bizonyítja, hogy a globális befektetők nagy számban vonulnának ki az Egyesült Királyság ingatlanpiacáról, éppen ellenkezőleg: az Egyesült Királyság ingatlanpiacán folyamatosan nő a régiókon átívelő (globális) befektetők jelentősége. A befektetői szándékot vizsgáló legutóbbi, 2016. januári INREVInvestorIntentionSurvey szintén azt jelezte, hogy a Brexit veszélye ellenére a globális befektetők a jövőben is célkeresztben tartják az Egyesült Királyság piacát.

Az államkötvények ralija tovább nyomná a fontot

A Brexitről folytatott vitának már eddig is számottevő piaci hatása volt, főleg a font árfolyamának és a brit államkötvények („Gilts”) hozamának csökkenése, valamint a sterlingben jegyzett kötvények viszonylagos gyengesége révén. Alapvetően abból indulnak ki a szakértők, hogy a népszavazást a kormány nyeri, és a brit államkötvények gyengülnek a kockázatos eszközök, főleg a banki részvények javára, ezt követően pedig emelkedésnek indul a font árfolyama is.

Ha a szavazók az ország kiválása mellett döntenek, az szerintünk kellő támogatást nyújt a Gilt-piacnak. A Fidelity arra számít, hogy a népszavazást követő bizonytalanság a növekedés szempontjából lefelé mutató kockázatot tartogat majd, melynek hatására tovább maradhatnak alacsonyak a kamatlábak. Bár fennáll annak a kockázata, hogy a sterling tartós gyengesége felfelé nyomja az Egyesült Királyság inflációját, a lefelé mutató növekedési kockázatra olyan, ellensúlyozó tényezőként tekintünk, mely kordában tarthatja az inflációt.

Ami a Gilt-görbét illeti, a Fidelity szerint az árfolyam először biztonságba menekül, ami később az egész görbét érintő – immár meredekebb ívű – raliba csap át. Ez a tartósan alacsonyabb irányadó kamatlábra vonatkozó várakozásokat tükrözné, és laposabbá tenné a görbe rövidebb lejáratú végét, míg a hosszabb lejáratú végébe nagyobb kockázati prémium (vagyis az Egyesült Királyság államkötvényeinek magasabb kockázata és az inflációs bizonytalanság miatti prémium) épülne be. A Brexit a költségvetési és a folyó fizetési mérleg hiánya és a külföld által a gazdaságba vetett bizalom gyengülése miatt valószínűleg még nagyobb nyomás alá helyezné a fontot.

A GDP-t nem féltik

Ami a GDP-t illeti, a fogyasztásra gyakorolt hatások egyelőre nem ismertek, de a fogyasztói bizalom megroppanása valószínűleg némi gyengülést okozna. A Brexit a fokozott politikai és gazdasági bizonytalanság miatt bizonyosan visszaveti a beruházási kedvet. A GDP-t hosszú távon alakító tényezők alapján a kiválás súlyos esetben akár 1 %-kal is csökkenthetné a növekedést. Azonban az alacsonyabb árfolyammal párosuló gyengébb belföldi kereslet azt is jelentené, hogy a nettó export javul, és részben ellensúlyozni tudja a beruházások visszaesését.

Ha a britek nem, a skótok sem maradnak

A beruházások és a kereskedelem biztosan visszaesnének az Egyesült Királyság és az EU közötti politikai alkudozás hatására. Ez a folyamat évekig is eltartana, és feleslegesen vonná el a figyelmet és az erőforrásokat a vállalkozások és közintézmények napi működtetésétől. Feltételezhető, hogy felmerülne egy újabb skót népszavazás kérdése is, tekintve, hogy a skót parlament jelenlegi kormányzó pártja, a Scottish National Party azt mondhatná, a Brexit nem tükrözte az inkább EU-barát skót választók véleményét. Aki a kilépés mellett kampányol, annak le kell küzdenie az emberek ösztönös félelmét a bizonytalan kimenetelű dolgoktól és – jelen esetben – a munkanélküliség várható növekedésétől. A status quo, vagyis az éppen fennálló rend mindig vonzóbbnak tűnik majd a választók számára, főleg a gazdaság fejlődésével jellemezhető időszakokban (amilyen a jelenlegi is).

+1 Ha mégis maradnak – minden valószínűséggel maradni is fognak

A közvélemény-kutatások és a fogadóirodák szerint továbbra is a bennmaradás a népszavazás valószínűbb kimenetele, ennek ellenére a piac legalábbis részben mégis beárazott már egy diszkontot a kisebb valószínűséggel bekövetkező Brexit miatt. Az anekdotikus bizonyítékok azt sugallják, hogy a befektetők egészen a végeredmény közzétételéig ülnek majd a készpénzen – ha tehát az ország nem lép ki az Unióból, jelentős mennyiségű készpénz fog visszaáramlani a fontban jegyzett, kockázatos eszközökbe. Ebben az esetben arra számítanak a szakértők, hogy a belföldi ciklikus részvények a közelmúltban tapasztalt trend fordítottja során jobb teljesítményt nyújtanak majd, mint a defenzív, minőségi papírok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nyerésre áll Brüsszellel szemben
Csabai Károly | 2024. március 18. 05:41
Míg az éves infláció februárban kilőtt Belgiumban, addig Magyarországon csökkent, igaz, csak minimálisan. A belgák rossz teljesítményét csak a hiperinflációval eddig eredménytelenül küszködő törökök múlták alul, s összességében is csak hat európai államban nőtt a fogyasztóiár-index az elmúlt hónapban. Az, hogy Magyarország végül is hogyan áll az adataikat eddig nyilvánosságra hozott 40 országot tartalmazó listán, kiderül a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképünkből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG