A nyugat-afrikai országot jelenleg irányító katonatisztek felszólították az Egyesült Államokat, hogy vonja ki közel 1000 katonáját az országból, amely a tavalyi puccsig kulcsfontosságú partnere volt Washingtonnak – jelentette a Reuters. Egy névtelenül nyilatkozó magas rangú amerikai védelmi tisztviselő elmondta, hogy az orosz erők nem keveredtek az amerikai csapatokkal, hanem külön hangárt használnak a 101-es légibázison, amely a nigeri főváros, Niamey nemzetközi repülőtere Diori Hamani mellett található.
Az orosz hadsereg lépése szoros közelségbe helyezi az amerikai és az orosz csapatokat egy olyan időszakban, amikor a két ország katonai és diplomáciai rivalizálása egyre élesebb az ukrajnai konfliktus miatt. A lépés kérdéseket vet fel az országban lévő amerikai létesítmények sorsa is a kilépést követően. A washingtoni nigériai és orosz nagykövetség nem reagált azonnal a kommentárra.
„(A helyzet) nem nagyszerű, de rövid távon kezelhető" - mondta a tisztviselő.
Az Egyesült Államok és szövetségesei arra kényszerültek, hogy csapatokat vonjanak ki számos afrikai országból, miután puccsokkal katonák ragadták meg a hatalmat a nyugati kormányoktól távolodni vágyó csoportok nevében – teszi hozzá a hírügynökség. A Nigerből való közelgő távozás mellett az elmúlt napokban az amerikai csapatok Csádot is elhagyták, míg a francia erőket Maliból és Burkina Fasóból űzték el.
Ugyanakkor Oroszország igyekszik megerősíteni kapcsolatait az afrikai nemzetekkel, amelyek Moszkvát barátságos országnak tekintik, mivel nincs gyarmati múltja a kontinensen. Mali például az elmúlt években Oroszország egyik legközelebbi afrikai szövetségesévé vált, ahol a Wagner-csoport zsoldoscsapata vonult be többek között a dzsihadista felkelők elleni harchoz. Oroszország „nullánál kevesebbnek” minősítette az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatait, mert az Egyesült Államok katonai és pénzügyi támogatást nyújt Ukrajnának a több mint második éve folyó háborúban.
Az amerikai tisztviselő azt mondta, hogy a nigériai hatóságok közölték Joe Biden elnök kormányával, hogy körülbelül 60 orosz katona tartózkodik Nigerben, de a tisztviselő nem tudta ellenőrizni ezt a számot.
A puccs után az amerikai hadsereg nigeri haderejének egy részét a 101-es légibázisról az Agadez városhoz közeli 201-es légibázisára helyezte át. Nem volt azonnal világos, hogy milyen amerikai katonai felszerelések maradtak a 101-es légibázison.
Az Egyesült Államok több mint 100 millió dollárból építette fel Niger központjában a 201-es légibázist. 2018 óta használják az Iszlám Állam és az al-Kaida alvállalkozásának, a Jama'at Nusrat al-Islam wal Muslimeen (JNIM) harcosainak fegyveres drónokkal történő célba vételére.
Niger az amerikai csapatok eltávolítását kérte a március közepén tartott niameyi találkozó után, miután az Egyesült Államok magas rangú tisztviselői aggodalmukat fejezték ki, többek között az orosz erők várható érkezése miatt, és amiatt, hogy állítólag Irán nyersanyagokat, köztük uránt keres az országban.
Noha a nigériai tisztviselőknek küldött amerikai üzenet nem volt ultimátum, az amerikai forrás azt mondta, világossá tették, hogy az amerikai erők nem lehetnek bázison az orosz erőkkel egyszerre.
„Ezt nem fogadták jól" - mondta a tisztviselő.