A döntéssel, amely az első alkalom, hogy a törvényhozás leszavazza Obama elnök vétóját, életbe lép a korábban már elfogadott törvény. A hozzátartozók arra hivatkozva akarnak kártérítési pert indítani a szaúdi királyság ellen, hogy a másfél évtizeddel ezelőtti terrortámadások 19 elkövetője közül 15 szaúdi állampolgár volt.
Szerdán először a szenátus voksolt csaknem egyhangúlag (97:1 arányban) Obama vétójának elutasítására, majd késő délután a képviselőház is, 348:77 arányban.
Az amerikai katonák is készülhetnek a perekre?
Elnöksége nyolc éve alatt Barack Obama tizenegyszer élt vétóval, s a törvényhozók ezeket mind tiszteletben tartották. A mostani szavazáson Hillary Clinton alelnökjelöltje, Tim Kaine virginiai szenátor és a korábbi demokrata párti elnökjelölt-aspiráns, Bernie Sanders vermonti szenátor nem vett részt. |
Az elnök szerint hiba volt ezt megszavazni, de elismerte, hogy a választások előtt egy ilyen törvény elutasítását a törvényhozók nem merték felvállalni. Obama szerint is megérdemlik az együttérzést és a támogatást az áldozatok és hozzátartozóik, de a kormányzat ezért hozott létre támogatási alapot. Azt azonban nem hiszi - tette hozzá -, hogy a szaúdi kormány ellen indítandó perek hosszú távon használnak majd az amerikai érdekeknek.
Felhívta a figyelmet arra, hogy ha az államok joghatóság alóli mentességét feladják, akkor például a külföldön szolgáló amerikai katonák is hasonló, magánszemélyek által indított pereknek nézhetnek majd elébe. Obamával egyetértve bírálta a kongresszusi döntést Ashton Carter védelmi miniszter és Joseph Dunford, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője is.
Nem a pénzre utaznak
A 2001. szeptember 11-i áldozatok családtagjai eddig hétmilliárd dollár kárpótlást kaptak, de - mint azt az ABC televíziónak néhányan közülük elmondták - nem a pénz érdekli őket, hanem az, hogy egyetlen, a terrorizmust támogató ország se úszhassa meg a felelősségre vonást. Szaúd-Arábia nyilvánosan egyelőre nem reagált a washingtoni kongresszus döntésére.
Mi lesz ebből?
Korábban 750 milliárd dollár értékű amerikai kincstárjegy és egyéb értékpapír eladásával fenyegette meg Szaúd-Arábia az Egyesült Államokat arra az esetre, ha a kongresszus elfogadja azt a törvényt, amelynek alapján amerikai bíróságokon felelősségre vonhatják az olajmonarchiát a 2001. szeptember 11-ei terrorakcióban játszott szerepéért. Szaúd-Arábia akkor természetesen cáfolta, hogy bármi köze lenne a 2001. szeptember 11-én végrehajtott terrorakcióhoz.
A demokraták és a szaúdiak
Hillary Clinton szerint minden rendben van a szaúdi nők helyzetével - az, hogy például nem vezethetnek autót, nem baj - gondolhatja. Clinton komoly esélyekkel indul az elnökválasztáson, de egyre csak gyűlnek a felhők a kampánya fölött: százmillió dolláros sikkasztásokról, eltussolt levelekről szólnak a tudósítások és az egészségi állapotával kapcsolatban is felmerültek kétségek. Vagy ő, vagy egy kiszámíthatatlan és sokak által őrültnek tartott milliárdos - köztük dől el Amerika és a világ sorsa? Káncz Csaba külpolitikai szakértőnk korábbi elemzése >>