1p
2011-hez képest a kormányzat bevételei csökkentek, spórolni nem igazán sikerült. A deficit mégis a várt szint alatt alakult tavaly - hogy jött össze?

Ahogy arról a múlt héten beszámoltunk, az előzetes adatok szerint minden várakozást "alulmúlt" a tavalyi deficit, de ennek csak örülhetünk. A kormány a tavalyi évre 2,5 százalékos deficitet várt, ezzel szemben az ESA95-ös módszertan szerint az csak a nemzeti össztermék 2 százaléka lett - e szerint számol az EU is, a KSH ezeket az adatokat küldte meg Brüsszelnek, ez alapján döntenek a deficiteljárásról is.



Áfa és szja - innen dőlt a lé

2011-ben a költségvetés a nyugdíjpénzek átvételével 4,3%-os többletet ért el, tavaly év végén pedig 2%-os deficitet (ha a nyugdíjmilliárdoktól megtisztítjuk a 2011-es adatokat, akkor a 2012-es hiány annál is kedvezőbben alakult). Az MNB adatai szerint tavaly az államadósság 22 381 milliárd forint volt, vagyis a GDP 79,2 százaléka, míg egy évvel ezelőtt ez a mutató 80,6 százalékon állt. Csökkent a deficit és az államadósság is.

A bevételek 2011-hez képest 12,3%-kal csökkentek, amelyen belül az ún. egyéb bevételek jelentősen csökkentek (53%), a többi bevételtípus ezzel szemben növekedett (6,5%). Ezen belül a jövedelemadó-bevételek 10,1%-kal, a termelési és importadók 9,3%-kal bővültek, melyből az áfabevétel 10,3%-os növekedést tesz ki. Ez az áfakulcs 27%-ra való emelésének és a kiutalásra vonatkozó szabályok változásának is tulajdonítható. A bázisévet alaposan megdobta a nyugdíjpénztáraktól átvett vagyon, ezzel magyarázható, hogy a bevételek most kevesebbek. Ugyanakkor a pénztári vagyon államosítása egyszeri tétel volt.

Mindezek mellett az adatokból kitűnik, hogy tavaly fegyelmezetten gazdálkodtak az önkormányzatok is, melyek így többlettel zárták az évet.

Nem igazán sikerült spórolni

A 2011-es magánnyugdíjpénztári vagyont nem számítva – 2011-hez képest – 6,6%-kal nőttek a bevételek 2012-ben, ugyanakkor a kiadásokat is sikerült is csökkenteni, igaz csak 0,6 százalékkal (csökkenés a munkavállalói jövedelemre fordított kiadásoknál - 1,4% - és az egyéb kiadásoknál - 8,8% - figyelhető meg). A kiadások csökkenésébe beleszámított a bázisévben, tehát 2011-ben, elszámolt egyedi tételek (MÁV-adósság, MFB veszteségtérítés stb.) kiesése is. Ezzel szemben a pénzbeni társadalmi juttatások (1,2%), a felhalmozási kiadások (2,0%), a kamatkiadások (3,1%) és a folyó termelő felhasználás (3,7%), növekedtek.

A kérdés az, hogy mennyire tartósak ezek a folyamatok? A kormányzati szektor láthatóan "nehezebben" mozdul, itt nem voltak olyan jelentős változások a pénzügyi folyamatokban, mint az önkormányzatoknál. A magyar kormánynak arról kell meggyőznie ugyanakkor Brüsszelt, hogy a mostani számok a strukturális reformok eredményei. A vártnál jobb adat után elemzők is úgy nyilatkoztak, így nagyobb az esély arra, hogy Magyarország idén is a 3 százalékos deficitcél alatt maradjon - vagyis egyre kevesebb az érv az EDP mellett. Az eljárás megszüntetéséről májusban dönthet az Ecofin, várhatóan az Európai Bizottság tavaszi prognózisának közzététele után. A Bizottság jelenlegi prognózisa szerint idén nem teljesítjük a deficitcélt. Igaz, a tavaly év végére is 2,4%-ot vártak (az eltérés végül nominálisan nem volt nagy, mintegy 140 milliárd forint).

2012 vége: kellettek az uniós bevételek

2012 negyedik negyedévében a kormányzati szektor bevétele 3 611,8 milliárd, kiadása 3 778,3 milliárd, hiánya 166,6 milliárd forint volt, vagyis az abban az időszakban megtermelt GDP 2,3%-a.

Az előző év azonos időszakához képest 2012 utolsó negyedévében a bevételek 11,6%-kal növekedtek. Ebben a termelési és importadó bevételek 17,7%-os, valamint az egyéb bevételek 22,1%-os növekedése (első sorban az uniós bevételek miatt) játszotta a legnagyobb szerepet. A jövedelemadók 5%-kal, a társadalombiztosítási hozzájárulások 1,7%-kal növekedtek.

A kiadások 0,7%-kal emelkedtek 2012 negyedik negyedévében: a felhalmozási kiadások (26,8%) és a folyó termelő felhasználás (10,8%) jelentős növekedést mutatnak, a pénzbeni társadalmi juttatások 4,9%-kal növekedtek, míg a munkavállalói jövedelemre fordított kiadások (4,3%), a kamatkiadások (5,7%) és az egyéb kiadások (17,3%) csökkentek 2012 negyedik negyedévében.




LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG