Az Egyesült Államok szerdán feloldotta a Kínába irányuló exportkorlátozásokat a chipptervező szoftverfejlesztők és az etángyártók számára, jelezve a két ország közötti kereskedelmi feszültségek enyhülését. A döntést megelőzte Peking engedménye, amely szerint felülvizsgálja a ritkaföldfémek kivitelére vonatkozó korlátozásoka, számolt be a Reuters.
A világ három legnagyobb elektronikai tervezőautomatizációs (EDA) szoftverfejlesztője, a Synopsys, a Cadence Design Systems és a Siemens közölte, hogy helyreállítja kínai ügyfelei hozzáférését szoftvereihez és technológiáihoz. A Siemens bejelentése szerint az amerikai kereskedelmi minisztérium értesítette őket, hogy a kínai ügyfelekre vonatkozó exportkorlátozások megszűntek, és újraindították az értékesítést és a támogatást.
A Synopsys belső levele szerint a kínai ügyfelek számára a hozzáférés három munkanapon belül teljes körűen helyreáll. A Cadence is megkezdte a szolgáltatások újraindítását. A Siemens részvényei a hír után 1,7 százalékkal emelkedtek. Ugyanezen a napon az amerikai hatóságok levelet küldtek az etángyártóknak is, hogy visszavonják a május végén és júniusban bevezetett engedélyezési kötelezettséget a kínai exporthoz.
A most feloldott korlátozásokat még Donald Trump adminisztrációja vezette be, válaszul Kína áprilisi döntésére, amellyel az felfüggesztette a ritkaföldfémek és kapcsolódó mágnesek kivitelét. A kínai kereskedelmi minisztérium közölte: a felek olyan keretmegállapodásról állapodtak meg, amely szerint Kína felülvizsgálja az ellenőrzött termékek exportkérelmeit, az Egyesült Államok pedig törli a korlátozásokat. Az amerikai kormány egyik, neve elhallgatását kérő forrása szerint a korlátozások fokozatosan tűnhetnek el, és a helyzet a február-márciusi állapothoz térhet vissza. Nem világos, hogy az Egyesült Államok más, például a GE Aerospace és a nukleáris beszállítók engedélyeit érintő intézkedéseit is feloldotta-e.