1p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mariano Rajoy és Mario Monti is nehéz körülmények között vette át elődjétől a kormányzást, a két mediterrán ország, Spanyol- és Olaszország miniszterelnöke is recesszióval és az államháztartás túlzott hiányával kell, hogy megbirkózzon. A fájdalmas megszorítások azonban nemcsak a társadalmi feszültségeket növelik, hanem visszafogják amúgy is lomha gazdaságot.

A 10 éves spanyol kötvényhozamok rekordmagasságba szöktek a múlt hét végén, a csődkockázatot jelző CDS-felár pedig soha nem látott magasságokba emelkedett Spanyolország esetében, miközben a kormány bejelentette munkaügyi reformját és kiigazítócsomagját is. A konzervatív Mariano Rajoy ráadásul azt is kilobbizta Brüsszelnél, hogy a tavaly 8,5%-os hiánnyal záró Spanyolország egy magasabb hiánypályát futhasson, így az idei cél a GDP 4,4% helyett 5,3% lesz.

Olaszország Gazdasági mutatók Spanyolország
-2,2% GDP (prognózis, 2012) -1,7%
3,9% Deficit 5,3%
120,3% Államadósság 68,5%
375 CDS-felár 410
9,3% Munkanélküliség 23,6%



A piacok reflektorfényében most Spanyolország van, pedig Olaszország sincs éppen irigylésre méltó helyzetben.

A gazdasági növekedés a válságot megelőző időszakban Olaszországban átlagosan évi 1% volt, míg Spanyolország gazdasága rendre 3% felett nőtt - köszönhetően elsősorban a csúcsra járatott építőiparnak, mely még a jelzálogpiaci válság kitörése előtt tulajdonképpen összeomlott. A tavalyi évet a spanyolok 0,7%-os, az olaszok szerény, 0,2%-os növekedéssel zárták. De a gazdaság motorjai kezdenek lefulladni mindkét országban: Madridnak és Rómánk is recesszióval kell számolnia az idén.

Mariano Rajoy

A krízis mostani szakasza az államok magas eladósodottságáról szól, ebben Olaszország messze "veri" Spanyolországot, Monti kormánya a GDP 120,3%-ának megfelelő adósságot kapott a nyakába elődjétől, míg Spanyolország esetében ez a mutató 68,5%. Csakhogy a spanyol adósságszint a válság előtti években hirtelen megugrott, 2007-től 2011-ig majd' 23%-kal, míg az olasz adósságdinamika ennél jóval visszafogottabb volt, csupán 17%-kal emelkedett. És azt se felejtsük el, hogy az olasz adósság közel 80%-a belföldi kézben van.
Spanyolország sérülékenységét viszont növeli, hogy a vállalatok (135%) és a háztartások (85%) adósságszintje is igen magas.



A legnagyobb gond az idei hiánycéllal lehet, a spanyol deficit tavaly alaposan elszállt, 8,5% lett év végére, míg Olaszországban ez az arány csupán 3,9% volt. A piacok is elsősorban azt figyelik, hogy hogyan sikerülnek a spanyol kötvényaukciók úgy, hogy az EKB nem vásárol spanyol papírokat már 5 hete a másodpiacon. A lanyha érdeklődés rekordszintre tornázta fel a 10 éves papírok hozamát, csütörtökön ezekből a lejáratokból újabb aukció lesz, amin nagyon sok múlik.

A másik legnagyobb gond, hogy Spanyolország tudja magáénak az Unió legnagyobb munkanélküliségi rátáját, miközben a pályakezdők fele nem talál állást. Olaszországban csak 9,3% a munkanélküliek aránya, Spanyolországban 23,6% - összehasonlításképp az eurózóna átlaga: 10,8%.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
Makro / Külgazdaság Most London mutatott fityiszt a Karmelitának
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:42
Egy hellyel hátrébb került Magyarország lapunk szerda reggel kiadott európai inflációs rangsorában, miután a britek is nyilvánosságra hozták a maguk rátáját.
Makro / Külgazdaság Ennek láttán aligha emeli meg a kalapját Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:16
A magyarok több mint háromnegyede előnyösnek tartja az EU-tagságot.
Makro / Külgazdaság Lecsapja Magyar Péter az Orbán Viktor által feladott magas labdát?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 05:43
Az éves infláció márciusban tovább csökkent, ám az előző havinál mindössze 0,1 százalékponttal alacsonyabb érték nem indokolja Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kommentárját. Hiszen még így is több európai ország fogyasztóiár-indexe lett alacsonyabb, mint ahányé magasabb. Hogy pontosan hol is áll Magyarország e rangsorban, valamint a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében, az kiderül lapunk legfrissebb Privátbanki Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Bóka János az uniós pénzekről
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 13:46
Az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) nyers politikai nyomásgyakorlásra használják a Magyarország elleni uniós eljárásokat, amihez a magyar baloldal tevőlegesen hozzájárult - közölte az Országgyűlés európai ügyek bizottsága keddi ülésén az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Makro / Külgazdaság Vaskos meglepetést okozott az óriás
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 09:02
A várt 4,8 százalékkal szemben 5,3 százalékos pluszt ért el a kínai gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Fontos üzenet jött Németországból
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 08:28
Az Európai Unió ugyan finomabban próbálja lazítani tagországai függését a kínai gazdaságtól, mint az USA kormánya, ám a német vállalati vezetők úgy látják, hogy nem kéne elkapkodni ezt a dolgot.
Makro / Külgazdaság A legérzékenyebb ponton támadhatja Oroszországot az ukrán sereg?
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 07:55
Egy neves brit Kelet-Európa-szakértő szerint Vlagyimir Putyin rezsimje egyre inkább egy náci rendszerre emlékeztet, amit nem lehet szabályos keretek között legyőzni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG