4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Az amerikai elnök európai látogatása során előadott otromba viselkedése és főleg kellemetlen, sőt esetenként a szövetségeseket leégető és sértő megnyilvánulásai mély nyomot hagytak a német kancellárban, aki ezért úgy véli, hogy Európának le kéne építeni a még meglévő amerikai függést.

Sok kellemetlenség kísérte Trump látogatását, de ezek egy része csak szokásos, rá jellemző zavaros viselkedési elemek voltak, mint a francia elnök kezének hosszas szorongatása, vagy a montenegrói miniszterelnök félrelökése. Komoly kárt okozott viszont az Észak-Atlanti Szövetségnek, hogy az egységre való utalás helyett ócsárolta a tagállamok nagy részét, hogy megrövidítik Amerikát. Ez egy katonai szövetség esetében különösen kínos, hisz a NATO ellenségei mosolyra fakadnak tőle és tenyerüket dörzsölik.

Túllőtt a célon

Talán még ennél is súlyosabb, kifejezetten egy ország ellen szóló, ráadásul a történelmi múlt teljes meg nem értéséből táplálkozó incidens volt, amikor Németországot szidalmazni kezdte, csak azért, mert gépjárműveket exportál Amerikába. Nos, érthető, hogy Angela Merkel ezek után nem kér többet Trumpból, és a Reuters szerint Münchenben azt hangoztatta, hogy Európa nem támaszkodhat teljesen szövetségeseire. Ezt tapasztalta az elmúlt napokban, utalt ezzel félreérthetetlenül Trump ellenséges megjegyzésire, de diplomatikus volt, nem említette név szerint az amerikai elnököt.

Saját sors - viszonyulás Oroszországhoz

A következtetés viszont az lett, hogy Európának teljesen a saját kezébe kell vennie a sorsát, persze barátságban Amerikával, Nagy-Britanniával, és a lehetőségekhez képest jószomszédi viszonyban más országokkal, mint például Oroszországgal. És ez utóbbi a lényeg, hisz ha Európa, vagy annak egy része még bármiben is rászorult volna Amerikára, az nem más, mint a vélt vagy valós (esetleg provokált) orosz katonai veszély elleni védekezés. Ez az utóbbi időben leginkább a Balti államok, Lengyelország és Románia esetében volt konkrét (rakétaelhárító-rendszerek telepítése, amerikai katonák küldése).

Minderre azonban nem lett volna szükség, ha 2014-ben a nyugat nem feszül neki Oroszországnak Ukrajnában, ahol ezt Oroszország ellene irányuló fenyegetésnek tekintette, és az említett országokat fenyegette megelőző csapással. Ukrajna főleg Amerika szívügye volt, az EU valószínűleg nem kezdett magától sem Oroszország elleni szankciókba, sem Ukrajna katonai segítésébe.

Az önálló út

És itt következhet a továbbiakban egy lényeges eltérés: Európa azt mondhatja, hogy kibékül Oroszországgal, beszünteti a szankciókat, és nem foglalkozik többet az ukrajnai szeparatizmussal. Ebben az esetben Oroszország is felhagy minden fenyítéssel, nem von össze csapatokat a Balti országok közelében, és nem kóstolgatja a NATO hajókat a Balti-tengeren. A jószomszédi viszony helyreáll, nincs többé szükség az amerikai védelemre.

Mindezt Európa, és főleg a minszki megegyezés két nyugati résztvevője, Németország és Franciaország megmagyarázhatja úgy, hogy tulajdonképpen nem érdeklik a Lenin, Sztálin és Hruscsov által önkényesen meghúzott egykori belső szovjet határok, még ha nemzetközivé váltak is azóta, és legyenek csak etnikai határok Oroszország és Ukrajna között, és akkor máris megfelel a jelenlegi helyzet. Európa sokat nyerne az orosz kibéküléssel, Amerika meg eldöntheti saját maga, hogyan foglaljon állást az ukrán kérdésben.

Még ha csak az elnök is

Persze Merkel is tudja, hogy alapvetően nem Amerika politikai vezetésének véleménye változott, csak elnöke randalírozik időnként. Miután viszont az elnököt adott esetben 4 vagy 8 évig realitásként kell kezelni, nem lehet ilyen hosszú ideig abban bízni, hogy adminisztrációja minden alkalommal helyrehozza majd az elnök által okozott bizalomvesztést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nyerésre áll Brüsszellel szemben
Csabai Károly | 2024. március 18. 05:41
Míg az éves infláció februárban kilőtt Belgiumban, addig Magyarországon csökkent, igaz, csak minimálisan. A belgák rossz teljesítményét csak a hiperinflációval eddig eredménytelenül küszködő törökök múlták alul, s összességében is csak hat európai államban nőtt a fogyasztóiár-index az elmúlt hónapban. Az, hogy Magyarország végül is hogyan áll az adataikat eddig nyilvánosságra hozott 40 országot tartalmazó listán, kiderül a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképünkből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG