5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma már szinte minden áru előre van csomagolva, ami gondot okozhat a vevőknek. 

Hajdanán az ember levett a polcról egy kis zacskót, amire rá volt írva, hogy egész szemes feketebors, hazavitte és szórt belőle a húslevesbe. Ma nem árt, ha előbb áttanulmányozzuk a feliratot: nos, újabban 16 gramm bors található benne. Miért pont ennyi, nem tudni. Azt viszont igen, hogy majdnem annyiba kerül, mint két éve öt deka. 

Alaposnak kell lenni!
Alaposnak kell lenni!
Fotó: Depositphotos

A kis csemegebolt hűtőjében, műanyag tasakos turistaszalámi kelleti magát. Egész jó az ára: 349 forint. Azért érdemes jobban megnézni: csak 55 grammos. Ugyanezt tapasztaljuk egy Margit körúti üzletben: négy picurka kis sajtdarab, elegánsan csomagolva, díszítve, 900 forint. Teendő: előbb meg kell nézni a kilónkénti egységárat – ami mindig pici számokkal van feltüntetve – és aztán vásárolni. Erre azonban nincs mindenkinek ideje, meg nagyító sem lapul a vevő zsebében.

A rohanó üzletemberek, éhes uzsonnára vágyó diákok nem kínlódnak azzal, hogy összehasonlítsák a pulton lévő termékek egységárát. Sajtoknál különösen feltűnő ez a tendencia, de észrevehető a dobozos zöldségeknél, gyümölcsöknél és félkész ételeknél is. Együnk kevesebbet? Vagy fizessünk kevesebbet és ne együnk annyit – ki hogyan tekint erre a tendenciára.

Mi a helyzet a környezetvédelemmel?

Nem csoda, ha a vevő úgy érzi, be van csapva. Most arról nem beszélve, mennyibe kerül fajlagosan a csomagolás – mert a bors esetében például ugyanannyiba, mintha öt dekát rejtene a csomag. Környezetvédelmi tekintetben is óriási a pazarlás, hiszen ekkora tasakban elférne akár tíz deka, nemhogy 1,6 deka fűszer. Csak akkor drágább lenne és kevesebben tennék be a kosárba. A kapszulás mosóporoknál szintén fontos megnézni, hogy hány mosásra elegendő műanyag párnácska rejtőzik a dobozban. A legdrágább mindig az, amelyikben kevesebb van, hiszen a doboz, a szállítás, a raktározás, a kipakolás ugyanannyi költséget és munkát igényel.

A mélyhűtött áruk közül a zöldségeknél ugyancsak feltűnik ez a jelenség. Míg pár éve jellemzően félkilónyi zöldborsó volt a tasakban, ma 450 gramm – persze sokkal drágábban. Ugyanakkor állítólag öt deka nem oszt, nem szoroz. A száraztésztáknál tűnik ki igazán, hogy jobban megéri nagyobb kiszerelést választani, de mit csináljon az, akinek nem nagy a családja, netán egyedül él?

Csak két hónapig kell feltüntetni?

A múlt héten láttuk először azt a feliratot az egyik nagyobb élelmiszerboltban, hogy Vigyázat! Az áru csomagolása változott. Ahogy arról laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Mfor is írt, a Nemzetgazdasági Minisztérium rendelete alapján kötelező lesz a boltokban jelezni, ha egy termék kiszerelése kisebb lett, mert ha azonos ár mellett a termék mennyisége csökken, a fogyasztók a korábbinál kevesebbet kapnak a pénzükért.

Ugyanakkor ez nem minden boltra kötelező érvényű: csak azokra, amelyek „az előző évben egymilliárd forint fölötti konszolidált nettó árbevételt értek el, valamint élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem kategóriába tartoznak”. A rendelet e körön belül minden kiskereskedelmi forgalomba kerülő, előre csomagolt termékre vonatkozik.

Ha egy termékből a 2020. január 1. és 2023. július 1. között gyártottakhoz képest új, kisebb – így különösen kisebb tömegű vagy térfogatú – kiszerelési egység kerül forgalomba, a  kereskedő köteles a termék forgalmazásának megkezdésétől számított 2 hónapig feltüntetni a  kiszerelés változására utaló tájékoztatást. Tehát csak két hónapig – jóllehet, vannak olyan termékek, amelyekből csak félévente töltjük fel az éléskamrát, és ki emlékszik a „régi” áru súlyára?

Akkor is érvényes ez, ha a terméket 2023. július 1. és 2024. február 1. között hozták forgalomba és azt a kereskedő továbbra is forgalmazza. Kivétel a szabály alól, ha a kisebb kiszerelés bevezetése után a korábbi, nagyobb csomagolást is még hat hónapig forgalomban tartják. A rendelet azt is kimondja, hogy a gyártók, forgalmazók, nagykereskedők kötelesek tájékoztatni a kiskereskedőket az ehhez szükséges adatokról. A fogyasztóvédelmi hatóság bármely szereplőre, aki ezt megszegi, 1 millió forint bírságot szabhat ki. A rendelet február 1-jén lépett hatályba. Ha azonban a terméket 2023. július 1. és 2024. február 29. között kezdték árulni, a tájékoztatást március 1-jétől volt kötelező kitenni. 

A sarki kisboltok esetében nem kötelező?

Ettől persze még a jelenség létezik, hiszen a sarki kisboltok nem tartoznak bele ebbe az üzletkategóriába, csak a nagyobbak. Amikor a minap az egyik lánc hipermarketjében jártunk, egyetlen termék esetében volt feltüntetve, hogy kisebb lenne a csomagolás, pontosabban annak tartalma, ami a jelenlegi helyzetet enyhén szólva nem fedi le teljesen. Ott legalább egy esetben ki volt írva, míg számos hipermarketben ez még hiányzik. No meg, léteznek, mint fentebb olvasható, forgalombahozatali időkorlátok is, amelyeken nehéz kiigazodni, és amelyek figyelése pluszmunkát ró a bolti alkalmazottakra.

Nem elhanyagolható kérdés: ha a vásárló mondjuk két éve nem fotózta le, mennyi fűszert tartalmazott a tasak, bizonyítani nem tudja a panaszát.. Ha viszont dokumentálta is, kinél reklamáljon? Van-e annyi ellenőr, aki ezt figyelemmel kíséri? No meg, a gyárakban bizonyára rengeteg, már kinyomtatott elkészített zacskót, dobozt rejt a raktár, nem fognak változtatni a régi kiszerelésen, illetve annak tartalmán. Erre szolgálna a táblácska, miszerint Vigyázat, az áru csomagolása változott! Legyünk tehát óvatosak, ha ilyet látunk!

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG