
A magyar jogalkotás eszköztárát korlátozta a Bíróság azon megállapítása is, hogy az áfa direktívában az áfa visszatérítés szabályaira vonatkozó tagállamok számára megengedő rendelkezés csak az eljárásjogra vonatkozik az anyagi jogra nem. Praktikusan ez azt jelenti, hogy nincs lehetőség az áfa visszatérítést feltételekhez kötni (mint korábban például az árbevételi küszöb, vagy tárgyi eszköz beszerzés feltételül állítása, vagy az ez esetben bírált megfizetettség), legfeljebb az eljárás módjának szabályozására van lehetőség. Ilyen lehet akár az áfa kiutalási határidejének kitolása 30, illetve 45 napról. Mindazonáltal a bírósági ítélet itt is mérsékletre int - a visszaigényelt összeg kiutalására ésszerű határidőn belül kell sort keríteni.
Előzmények: az Európai Bizottság még 2007-ben indított Magyarország ellen eljárást annak érdekében, hogy a magyar szabályozásból kikerüljön az - az egyébként 2000 óta élő - rendelkezés, mely szerint a meg nem fizetett beszerzésekhez kapcsolódó áfa ugyan levonható, de nem visszaigényelhető egészen addig, míg a számlák megfizetésére sor nem kerül. Ez a rendelkezés a Bizottság álláspontja szerint csak akkor jogsértő, ha a ki nem fizetettség miatt a visszaigénylés több bevallási időszakon keresztül késlekedik. |
További kérdés, hogy a későbbiekben a jogalkotó igyekszik-e az egyszeri hatást késleltetni azzal, melyet a Bíróság döntés is fenntarthatónak ítélt, hogy a számlák ki nem fizetettsége az első időszakban még csökkentheti a visszaigényelhető áfa összegét, vagy ezt a korlátot teljesen kiiktatja. Előbbi esetben szintén eldöntendő, hogy az időszakok számításába már beleszámítanak-e a folyó időszakok, vagy azok figyelését csak a törvény hatályba lépése után kell megkezdeni. Bármilyen megoldás is születik az megállapítható, hogy az áfa visszaélések várható megnövekedésének visszaszorítására az Adóhatóságnak fel kell készülnie.
Privátbankár