24 óra alatt többet értek el, mint 24 év alatt?
Nagy-Britannia véget vet annak a gyakorlatnak, hogy a multinacionális cégek "homályos" offshore adóparadicsomokba menekítik ki jövedelmeiket a brit adóhivatal elől, és reméli, hogy e törekvéséhez meg tudja nyerni a többi vezető ipari hatalmat is - mondta kedden, a nyolc legnagyobb iparosodott gazdaság (G8) észak-írországi csúcstalálkozójának záró munkanapján a brit pénzügyminiszter.
George Osborne a BBC rádiónak nyilatkozva - részletek nélkül - kijelentette: a G8-csúcs első 24 órájában nagyobb előrelépést sikerült elérni az adóelkerülés és az adócsalás visszaszorítását célzó intézkedések kidolgozásában, mint az utóbbi 24 évben.
Osborne szerint a brit kormány azt tervezi, hogy jegyzéket állít össze az offshore telephelyekre bejegyzett vállalatok tényleges tulajdonosi szerkezetéről. A cél az - és ehhez kell a többi nagy ipari gazdaság együttműködése is -, hogy az egyes nagyvállalatok ne rejthessék el profitjukat annak az országnak az adóhatóságai elől, amelyben a profit keletkezett - mondta a brit pénzügyminiszter.
A brit kormány konzultációt indít arról, hogy az offshore érdekeltségeket adóelkerülés végett fenntartó vállalatok tulajdonosainak majdani jegyzékét nyilvánosságra hozza-e, vagy csak a brit adóhivatal számára tegye hozzáférhetővé.
Nem ma kezdtékAz adóelkerülés elleni harc kezdete a ’90-es évek közepére nyúlik vissza. A világ vezető államai – a G7-ek – ekkor kérték fel az OECD-t a káros adóverseny elleni intézkedések kidolgozására. Azóta az államok közötti információcsere és az adóhatóságok nemzetközi együttműködése rengeteget fejlődött. Az Egyesült Államokban bevezetik az ún. FATCA szabályokat, melyeket élesben 2014-től fognak alkalmazni. Ez egy hatalmas információs rendszert jelent, amellyel az amerikai adóalanyok külföldi befektetéseit, az ezek által generált jövedelmet monitorozzák, amelyek így megadóztathatóvá válnak. Az Európai Unióban 2014-ben várhatóan újabb elemekkel bővül majd a káros adóstratégiák elleni küzdelem. Kiszélesedik az államok közötti automatikus információcsere, amely jelenleg az áfa és a megtakarítások területére terjed ki, azonban jövőre már a munkaviszonyból, biztosításból, ingatlaneladásból származó jövedelmekre, a vezető tisztségviselők díjazására és a nyugdíjakra is vonatkozik majd. 2017-től pedig az adóhatóságok információkat cserélnek majd az osztalékról, a tőkenyereségről és a jogdíjakról is. Egy új korszak hajnala: megúszhatja egy magyar cég az adóbírságot? |
Ne kerüljön hátrányba a tisztességes adófizető
A hétfőn kezdődött G8-csúcs elsődleges hivatalos napirendi pontja az adóelkerülés felszámolására teendő közös lépések meghatározása.
Ennek fontosságáról a vendéglátó brit miniszterelnök, David Cameron a brit G8-elnökség honlapján közzétett elemzésében kifejtette: ő annak híve, hogy a gazdaságot minél alacsonyabb adók terheljék. A brit kormány éppen most szállítja le 20 százalékra a társasági adót, ami a legalacsonyabb adószint lesz a csoport Oroszországon kívüli tagállamai körében.
David Cameron brit miniszterelnök a G8 helyszínén. Elegük van a trükközésből. |
Az alacsony adók azonban csak akkor tarthatók fenn, ha az adófizetésre kötelezettek be is fizetik ezeket az adókat. Az viszont nem megengedhető, hogy a kisvállalkozások keményen megdolgoznak adókötelezettségük kitermeléséért, és eközben elbuknak a rendszert adóelkerülés végett kijátszó versenytársakkal szemben - hangsúlyozta a brit kormányfő.
Világméretű összefogás: mindent bevetnek a trükközők ellen
1993 óta szinte negyedévről negyedévre emelkedett azon magyar cégek száma, amelyek valamelyik klasszikus offshore paradicsomban bejegyzett tulajdonossal rendelkeztek. A legkedveltebb célpont Ciprus, a Seychelles-szigetek és Svájc. Nagy magyar offshore-körkép: tudjuk, miért utazol a Marshall-szigetekre >> |
Cameron a G8-csúcs előestéjén a Sky News brit hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta azt is: a fő cél olyan információcsere-mechanizmus létrehozása, amelynek segítségével a G8-országok hatóságai könnyebben felderíthetik egy-egy vállalat tényleges tulajdonosi szerkezetét, beleértve az offshore érdekeltségeket.
A Financial Times értesülése szerint az Európai Unió is határozott fellépésre szánta el magát az adóelkerülés ellen: Brüsszel a 27 EU-tagállam mindegyikének előírná az egyéni befektetési jövedelmekről és tőkenyereségekről szóló bizalmas adatok kiszolgáltatását.
Algirdas Semeta, az Európai Bizottság adóügyekért felelős tagja a londoni gazdasági napilapnak elmondta: "hónapokon belül" előterjeszti reformjavaslatát, amely a tagállamok adóhatóságait a tőkenyereséggel, az osztalékokkal és a jogdíjakkal kapcsolatos banki adatok automatikus megosztására kötelezné (lásd keretes írásunkat.)