Most nincs kényszerhelyzet
Adókat, a legsúlyosabb kényszerhelyzeteket leszámítva, év közben nem szabad módosítani, mondta a miniszterelnök a közrádiónak adott, ma reggeli interjújában. "Nincs most olyan kényszer, hogy év közben egy teljesen új adófajtát vezessünk be". 2013-tól viszont lehetőség van arra, hogy újabb közterhek jelenjenek meg a költségvetés bevételi oldalán - utalt a tranzakciós adó bevezetésére Orbán Viktor. Szerinte a konkrét döntéstől még messze vannak, de van több elképzelés is. A kormányfő nem válaszolt egyértelműen arra a kérdésre, hogy a tranzakciós adó végleg kiváltja-e a bankadót.
A kormány korábban ígéretet tett rá a Bankszövetséggel kötött megállapodás keretében, hogy a jelenlegi formájában kivezeti a bankadót, vagyis csökkenti annak mértékét (az Európában eddig bevezetett ilyen jellegű adók közül a magyar a legnagyobb közteher), nagy kérdés, hogy ehhez jön még hozzá a tranzakciók megadóztatása, vagy ezt váltja le. A szakértő szerint nem mindegy, mert ha továbbra is magasak lesznek a bankszektor terhei, nehezen fog újra indulni a gazdaság hitelezése.
A miniszterelnök szerint a kormány ragaszkodik ahhoz az elképzeléséhez, hogy a minél szélesebb foglalkoztatás érdekében a munkát terhelő adókat és járulékokat csökkenteni kell, ezzel párhuzamosan pedig a fogyasztást kell megadóztatni. Ennek keretében adóztatná meg a "banki forgalmat" is. Orbán szerint ez az elképzelés a válságra adott válaszok közül "radikálisan újnak" tekinthető, mely még "nem nyert polgárjogot az Unióban". A miniszterelnök szerint céljuk nem egy jóléti állam, hanem egy munka alapú állam felépítése, ehhez pedig szorosan kapcsolódik az adórendszer átalakítása.
Mekkora lehet az adó?
A kormányfő elmondta, hogy valóban vannak arra nézve elgondolások, hogy a banki tranzakciókat a kormány megadóztatná 2013-tól, de ennek a mértéke nem lehet több egy ezreléknél (a BDO adószakértője szerint ez 400 milliárd forintot hozhat jövőre a költségvetésnek). A miniszterelnök azt üzente a vállalkozóknak és a lakosságnak is, hogy emiatt ne fájjon a feje senkinek, mert ennek mértéke alacsony lesz. Hogy egy ilyen adó csak a bankok közötti vagy esetleg a lakossági pénzmozgásokat érintené-e, nem kívánt részletekbe bocsátkozni, erről még nincs ugyanis konkrét döntés. Leszögezte, hogy az adót a parlamentnek kell megszavaznia, új adók kivetéséről ugyanis nem a kormány dönt, hanem a megválasztott képviselők, azaz a Parlament.