Az Európai Bizottság vádolja azzal az ír adóhatóságot, hogy az Apple-lel kötött két adóügyi megállapodásban olyan jelentős kedvezményeket biztosított a vállalatóriásnak, amelyek az uniós jog alapján tiltott állami támogatásnak minősülhetnek. Ezt az EU versenyjogi biztosa múlt héten ismertette a dublini parlamenttel.
Ha a vádak beigazolódnak, akkor az Apple-nek fizetnie kell az ír költségvetésbe, akár több százmillió dollárt is. Az Európai Bizottság eljárása tavaly júniusban indult, amikor az ír adóhatóság Apple részére kiadott 1991-es és 2007-es ún. szokásos piaci ár megállapodásait vette mélyebb vizsgálat alá.
Mi is történt pontosan?
A Deloitte is aggódik "Az Apple ügye jól szemlélteti az EU-ban, illetve világszerte megfigyelhető, egyre szigorúbb szabályozási gyakorlatot, amely az egyes multinacionális cégek globális tevékenységének kifinomultabb ellenőrizhetőségét célozza, függetlenül attól, hogy a cégcsoport mely országokban rendelkezik székhellyel vagy kapcsolt vállalkozással" - mondta Gémesi Péter, a cég transzferár üzletágának vezetője. |
A megállapodásokban az is rögzítve volt, hogy az Apple-nek milyen árakat kell alkalmaznia egyes csoporton belüli ügyleteire, iránymutatást adva ezzel az ír társasági adóalap kiszámításához. Az Apple adóstruktúráját úgy alakították ki, hogy a cégcsoport amerikai anyavállalata két ír leányvállalatot hozott létre a céges jogok hasznosítására, ezek jogdíj ellenében Európa, Afrika és Ázsia területén értékesítenek. Az ügyletekből a két cég több tízmilliárd dolláros profitra tett szert, de az ír társasági adóbevallásban csak évi 40-80 millió euró adóköteles jövedelem szerepelt. Az EB szerint az adókötelezettség alacsony összege az ír adó-megállapodásokban szereplő kedvezményekre vezethető vissza, és ezzel az ország tiltott állami támogatást nyújtott az Apple-nek.
Az biztos, hogy nem mostanában fog kiderülni az Apple sorsa, mivel az EU nem a gyors döntéseiről híres. Ráadásul az ír állam is megtámadhatja a számára kedvezőtlen döntést az Európai Bíróság előtt, ami szintén elhúzhatja az eljárást.
Nem csak az Apple-nél vannak ilyen gondok
De nem csak ők lehetnek bajban, az uniós szervek továbbra is vizsgálódnak. Aggódhat a Fiat-csoport a luxemburgi ügyei miatt, míg a Starbucks-nak Hollandiában támadhatnak majd gondjai. Sok más európai vállalat is vizsgálat alatt áll, mivel a válság miatt az államok egyre nagyobb figyelmet szentelnek az adóelkerülés és az agresszív adótervezés elleni küzdelemnek. Így lényegében azt próbálják megoldani, hogy ne lehessen a cégeket enyhébb adóterhű országokba menekíteni.
Az Európai Unió számos más intézkedést is tesz annak érdekében, hogy fellépjen az Apple-hez hasonló – egyébként legális – agresszív adótervezési megoldások ellen, illetve visszatartsa a tagállamokat attól, hogy a többi tagállam érdekeinek sérelmére túlságosan kedvező adószabályok alkalmazásával vonzzon magához befektetéseket. Ennek része a társasági adó irányelvek módosítása, az általános visszaélés-ellenes szabályok kidolgozása, a digitális kereskedelem adóztatásának összehangolása, és az automatikus információcsere fokozatos bővítése. Mindez már nemcsak a nagyvállalatokat, hanem a magyar adózókat is érinti – mondta a témával kapcsolatban Békés Balázs, a Ryan adótanácsadó régiós vezetője.