Azon cégek ellen, akik nem adják le mérlegüket, a NAV adóhatósági eljárást indít, melynek eredménytelensége esetén a cégbíróság elrendeli a kényszer-végelszámolást. Erről az intézkedésről a cégbíróság levélben tájékoztatja a céget és a levél kézhezvételétől számítva 15 napja van a vállalkozásnak, hogy a szükséges dokumentumok benyújtásával leállítsa a végelszámolást.
A PartnerControl.hu döntéstámogató céginformáció szolgáltató elemzése szerint 2010-ben 6600 kényszer-végelszámolás indult, 2011-ben pedig már több mint 17 000, ami azt jelzi, hogy a NAV az eddigieknél szigorúbban jár el a beszámolót nem leadó vállalkozásokkal szemben. 2011-ben átlagosan havi 1500 darab kényszer-végelszámolást kezdeményeztek, ami megközelíti a felszámolások és végelszámolások számát.
Hazánkban felszámolásból havonta átlagosan 1700, míg végelszámolásból 1900 indul. A kényszer-végelszámolások átlagos havi 1500-as értéke megközelíti a többi negatív esemény számát, különösen ha azt nézzük, hogy 2010-ben még havonta átlagosan 550 ilyen esemény indult.
A mérlegleadási határidőket a fokozódó szigor miatt mindenképpen érdemes betartani, mivel a 2012-ben hatályba lépett új cégtörvény tovább szigorítja a szabályokat kikerülők életét. Januártól ugyanis az adóhatóság megtagadhatja az új adószám kiadását azok esetében, akik 5 éven belül vezető tisztségviselői voltak olyan cégnek, amely 15 millió forintnál nagyobb adótartozást hátrahagyva szűnt meg, vagy adószámát annak felfüggesztését követően jogerősen törölték.
Keleti József, a PartnerControl.hu-t üzemeltető Bisnode csoport igazgatója a NAV szigorítását üdvözlendő folyamatnak tartja, mivel segít megfékezni, hogy a nagy tartozásokat maguk után hagyó vállalkozások új cégek mögé bújva ismét tartozásokat halmozzanak fel. A szakértő hozzátette, hogy a NAV az adótartozók, illetve a dokumentumleadást elmulasztók cégalapításait tiltja ugyan, de sajnos a más vállalkozásokat „átverő” cégeket nem bünteti a rendszer.