A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei Rajkánál állítottak meg egy kamiont, amely Szlovákiából hamis cipőket szállított volna 67 millió forint értékben egy budapesti címre. Az ügyben iparjogvédelmi jogok megsértése miatt indult büntetőeljárás - közölte az adóhatóság a Facebook oldalán.
Képek forrása: NAV Facebook oldala |
A NAV Bevetési Főigazgatóságának pénzügyőrei egy magyar rendszámú teherautót ellenőriztek, amely a fuvarlevél szerint Szlovákiából szállított 17 ezer pár cipőt Budapestre. A jármű rakterében talált, vászonból készült sportcipőkről a pénzügyőrök feltételezték, hogy azok nem eredetiek, ezért szakértőt rendeltek ki.
Az előzetes szakértői vélemény alapján a cipőrakomány a Converse védett márkajelzés ismertető jegyeit hordozza, amelyeket a védjegyjogosult engedélye nélkül gyártottak, így azok alkalmasak a vásárlók megtévesztésére.
A NAV pénzügyőrei az összesen 13 ezer darab, mintegy 67 millió forint értékű hamis cipőt lefoglalták, és iparjogvédelmi jogok megsértése miatt büntetőfeljelentést tettek a NAV pénzügyi nyomozóinál.
Mitől hamis egy mezei tornacipő?
Egy korábbi cikk kapcsán megkérdeztük Suller György Attila őrnagyot, a NAV vám- és jövedéki szóvivőjét, aki elmondta: egy termék nem csak attól lehet hamis, ha egy védelem alatt álló, ismert márka nevét, logóját használják rajta jogosulatlanul - a termék kialakítása, formája sem hasonlíthat egy védett márkára. Ez esetben tehát van különbség tornacipő és tornacipő között: gyárthat más is tornacipőt, nem csak a Converse, azonban a talprész, az orr, vagy a felsőrész kialakításánál sem másolhatják le a neves márka termékeit.