Az adóhatóság csekély összeget kap eladott követeléseiért, igaz, hogy a követelésértékesítés akkor jöhet szóba, ha a felszámolási eljárásban a hivatal nem jutott hozzá a pénzéhez - írta a Magyar Nemzet.
A lap szombati számában Kis Péter András, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adószakmai szóvivője elmondta, hogy 2012-2013-ban 410 milliárd forint követelést értékesített a NAV. Az ebből származó bevétele viszont mindössze 2,5 milliárd forint volt.
Tájékoztatása szerint a közadósságból származó követeléseket a Magyar Fejlesztési Bank stratégiai csoporthoz tartozó Magyar Követeléskezelő Zrt-nek értékesítették csomagokban.
Próbaperek is indultak
Gyakran előfordul, hogy a felszámolás során sem jut pénzéhez az állam. Ilyenkor kerülhet szóba, hogy a hivatal eladja követelését.
Az adóhivatal emellett próbapereket is indított; a hatóság a csődbe jutott cégek köztartozása miatt megkezdett kétszáz bírósági eljárásban nagyjából félmilliárd forintot igyekszik megszerezni. Olyan ügyek kerültek a bíróság elé, amikor alappal lehetett feltételezni, hogy a szóban forgó cég azért nem fizette be a közterheket, mert a tulajdonosok, irányítók kétes módon kimentették, eltüntették a vagyont.
Javul a helyzet?
Csütörtöktől a felszámolás alatt álló cégek vagyona kizárólag elektronikus úton értékesíthető. Kunfalvi Zoltán miniszteri biztos ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta a lapnak: nem zárható ki, hogy rövid időn belül tíz, de akár húsz százalékkal is felszökhet a felszámolásokból befolyó összeg. A fejlesztési tárca miniszteri biztosa ugyanakkor megjegyezte: a várható bevétel növekedésének mértéke egyelőre nehezen becsülhető