A színészlegenda Alain Delon, vagy Johnny Hallyday rocksztár már kint vannak, mások követni készülnek őket Svájcba. Szakértők kivándorlási hullámot várnak a francia milliomosok körében – írja a Handelsblatt.com. Hollande adóötletei idegesítik a francia vagyonosokat, svájci adójogászok a szomszéd országból jövő érdeklődés megugrásáról számolnak be.
Az egyik elijeszt, a másik magához édesget
Ráadásul nemcsak gazdag nyugdíjasok akarnak hátat fordítani az anyaországnak, hanem fiatal és aktív vállalkozók is egyre gyakrabban keresnek adóoptimalizálási lehetőségeket. Egyelőre inkább érdeklődésről számolnak be az ügyvédek, mint valódi mozgásról, de biztosra veszik, hogy ha az új adóterveket valóra váltják, kivándorlási hullám alakul majd ki. Hollande többek között azt tervezi, hogy az egymillió euró feletti jövedelmeket 75 százalékos adóval sújtja, ami fatális jelzés az ország gazdasági elitje számára.
Genfi-tó, Nyon (fotó: Wikimedia Commons) |
Svájc ellenben sokkal barátságosabb feltételekkel csalogatja a milliomosokat. Így például a külföldi adózók de facto egyéni megállapodást köthetnek az adóhatósággal adókulcsuk mértékéről. Az egyes kantonok (szövetségi államok) kőkemény harcot vívnak egymással az új jövevényekért. Az olyan hírességek körében, mint Alain Delon vagy Michael Schumacher Forma 1-es autóversenyző kedvelt az átalányadózás, amely során az adót a jövedelemtől függetlenül, az életvezetés költségei alapján állapítják meg.
Amibe még a milliomosok is belesápadnak
Ez az átalányadózás azonban azt feltételezi, hogy az adózó nem végez gazdasági tevékenységet Svájcban, ez pedig néhány művészre, mint Johnny Hallyday, aki ott nem koncertezik, igaz ugyan, de sok aktív vállalkozóra nem, náluk a Svájcba költözés emiatt nem biztos, hogy megéri. Nekik inkább Londont ajánlják mint vonzó alternatívát („non domiciled”-státuszban).
Egy másik kátyú a Svájcba vezető úton az ingatlanárakban rejlik, pont a Genfi-tó környékén, amely a franciák legkedveltebb letelepedési célja, olyan magasra szöktek a villák árai, hogy még a milliomosok is elsápadnak, ha meghallják. A lap megjegyzi, hogy annak idején Francois Mitterrand, a háború utáni első szocialista francia elnök győzelme idején is volt már egy kivándorlási hullám Franciaországból.
Negyedmillió francia polgár is lehet már Svájcban
A Neue Züricher Zeitung szerint a két svájci francia konzulátuson (Zürichben és Genfben) 156 ezer francia állampolgár van bejelentve, de mivel a bejelentés nem kötelező, a becslések inkább 200-250 ezerről szólnak. Körülbelül felüknek már van svájci útlevele is, legtöbbjük a nyugati, franciaajkú területeken lakik. Számuk 2005 óta 25 százalékkal nőtt, többségük jól képzett és magasan kvalifikált tudást igénylő munkahelyen dolgozik.