A NAV Facabook oldalán olvasható közlemény szerint, az első esetnél a pénzügyőrök egy furgon rakterének átvizsgálásakor nagy mennyiségű üres festékes és oldószeres dobozokat, flakonokat találtak. A gépjármű vezetője elmondta, hogy azokat lemezhulladékként kívánta értékesíteni, ám a fémdobozoknak sem az eredetét, sem a származását igazolni nem tudta, ezzel megsértette a fémkereskedelmi törvényt.
Volt minden a kertben
Második esetben a pénzügyőrök egy budapesti lakóház kertjében, és az ingatlan különféle tároló helyiségeiben nagy mennyiségű vegyes háztartási fémhulladékra bukkantak. Az ingatlan tulajdonosa elmondta, hogy azokat évek alatt gyűjtötte össze a rokonoktól, illetve a ház előtt megálló autókból adják be a régi hűtőket, tűzhelyeket és mosógépeket. Később azokat szétbontja, majd átválogatás után értékesíti egy fémkereskedőnek, mindezt engedély nélkül.
A pénzügyőrök a furgonban talált 620 kg, valamint a családi ház körül felhalmozott, 30 tonna, több mint 7 millió forint piaci értékű, fémkereskedelmi engedélyköteles anyagot lefoglalták, és a fémkereskedelemi törvényben foglaltak megsértése miatt közigazgatási eljárást indítottak. Utóbbi esetben a várható bírság összege meghaladja a 21 millió forintot.
Általános esetben a hulladéktörvény alapján a lomizás lopásnak minősül, így ebben az esetben is a rendőrség vizsgálja a megtalált fémhulladék eredetét és annak lezárása után teszik meg a szükséges intézkedéseket.