A BruxInfo összeállítása szerint hivatalos felszólító levelet küldött az Európai Bizottság csütörtökön Magyarországnak, amellyel kötelezettségszegési eljárást indított a testület a jövedéki adó etilalkohol-termékekre vonatkozó rendszere miatt.
Brüsszel az eljárás első lépcsőjében két hónapot adott a kabinetnek arra, hogy adjon magyarázatot az alkoholtermékekre alkalmazott jövedékiadó-rendszer miatt. Bizottsági források úgy tájékoztatták a portált, hogy az uniós jogszabályok csak egyetlen jövedékiadó-kulcs alkalmazását teszik lehetővé az etil-alkoholból készült termékekre, ezzel szemben Magyarország megkülönbözteti ezeket a termékeket.
Hektoliterenként 143 ezer forintos különbség
A 2013. január elsejével hatályba lépett új jövedékiadó-törvény valóban megkülönböztet két kategóriát. Eszerint alacsonyabb (hektoliterenként 333 385 Ft-ot) kell alkalmazni egyebek mellett a 15 százaléknál alacsonyabb égetett szeszekre, az erős borokra, az ízesített italokra és az etilalkohol-tartalmú nem szeszes italokra, például a denaturált szeszre és a finomszeszre. Ezzel szemben ennél magasabb (hektoliterenként 476 270 Ft) jövedéki adó terheli a 15 százaléknál magasabb alkoholtartalmú szeszes italokat - írja a BruxInfo.
Az uniós irányelv szerint azonban nem lehet diszkriminálni az egyes alkoholtermékek között, legalábbis adózási szempontból.
A pálinka miatt már elővettek minket
Emiatt már a pálinkafőzés kapcsán is folyik ellenünk egy eljárás. A Bizottság azért indított kötelezettségszegési eljárást Magyarországgal szemben, mert olyan nemzeti szabályozást fogadott el, amely 50 liter mennyiségig nulla jövedékiadó-mértéket határoz meg a bérfőzés vonatkozásában, és 50 liter mennyiségig jövedékiadó-mentességben részesíti a pálinkának a magánszemélyek általi, személyes fogyasztás céljából történő előállítását. Ez az ügy márciusban már az Európai Bíróság elé került.
Amit eddig megúsztunk...
Az úgynevezett "negyedik alkotmánymódosítás" kapcsán is eljárás megindítását fontolgatták az illetékesek, ám április közepén eldőlt: egyelőre ezügyben nem indulnak eljárások, Brüsszel megvárja a magyar kormány lépéseit az ügyben.
Emellett a hallgatói szerződés ügyében bejelentett legújabb változásokat is megvizsgálja az Európai Bizottság, mielőtt dönt arról, hogy kötelezettségszegési eljárást indítson-e Magyarország ellen ez ügyben.