Az adót a hotelekben, panziókban és egyéb szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák után kell megfizetni, állítólag már januártól. Az extra idegenforgalmi adó alapja az általános forgalmi adó nélkül számolt szállásdíj 5 százaléka. A súlyosan eladósodott város vezetése évi 20 millió euró bevételt vár a tervezett új adótehertől.
A német szálloda- és vendéglátóipari szövetség szerint az adó megkülönböztető és büntető jellegű, és egy olyan ágazatot sújt, amely kiválóan működik, és jelentős bevételt termel a városnak. Berlin robbanásszerűen növekvő népszerűségéből profitálnak például a taxisok és a kulturális intézmények is, a különadót mégis kizárólag a szálláshelyek üzemeltetőivel fizettetnék meg. Egyben hangsúlyozták, hogy az ágyadónak is nevezett teher csődbe sodorhatja az ágazat kis- és közepes vállalkozásait, amelyek a nagy piaci verseny miatt nem tudnak árat emelni, és más módon sem tudják kigazdálkodni az új adót.
Hozzátették: elképzelhetetlen, hogy a szállodások továbbra is évi egymillió euró körüli összeggel támogassák önkéntes alapon a Berlint népszerűsítő önkormányzati turisztikai ügynökség munkáját, ha bevezetik az ágyadót. A 3 és fél millió lakosú városban csaknem 800 szálloda, panzió és hostel működik, a férőhelyek száma tavaly 126 ezer volt, ez 30 ezerrel meghaladja a jóval nagyobb, több mint 8 milliós New York szállodáinak összesített befogadóképességét.