Érdemes ellenőrizniük illetékfizetési kötelezettségük tényleges teljesítését azoknak, akik gépjárművet vásárolnak - figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A hatóság több száz ügyletről derítette ki, hogy a gépjármű átírásához hamis csekken fizették be az illetéket. NAV költségvetési csalás, illetve magánokirat-hamisítás miatt feljelentést tett az illetékes nyomozóhatóságoknál.
A gépjármű új tulajdonosát és az államkasszát is megkárosították azok a csalók, akikre az illetékfizetési kötelezettségek vizsgálatakor figyelt fel a NAV. Mint köztudott, az okmányirodák csak akkor végzik el a gépjárművek átírását, ha az új tulajdonos igazolja, hogy megfizette a kapcsolódó vagyonszerzési illetéket.
Hogyan is csaltak?
Liczmayer Szilvia a NAV adószakmai szóvivője a Privátbankárnak elmondta, hogy több, egymástól független autókereskedő is úgy trükközött a csekkekkel, hogy például jóval alacsonyabb összeget fizettek be. Ezt akkor tehették meg, amikor a vevő már a nevére átírva kérte az autót, vagyis a kereskedő intézett mindent. A vevőnek pedig azért nem szúrhatott szemet a csalás, mert például, ha 33 ezer forintot kellett befizetni, akkor az ügyeskedők ebből befizettek háromezret, majd azután az összeg elé írtak még egy hármast.
A szóvivő elmondta, találkoztak olyan csekkel is, amelyet egyáltalán nem fizettek be, viszont egy arra alkalmas nyomtatóval rányomtatták a posta bélyegzőjét. Igaz, az is megesett, hogy egy nem létező hivatal adatai kerültek a be nem fizetett csekkre. Linczmayer Szilvia szerint sokszor az is gondot jelent, hogy az újdonsült autótulajdonosok nem őrzik meg a csekket. Elképzelhető, hogy az átvert vásárlók száma tovább nő, mert az adatokat folyamatosan dolgozzák fel az adóhatóságnál - mondta a szóviv.
Érdemes megnézni, ki fizeti be a csekket
A NAV számos esetben tapasztalta, hogy az illetékek – az átírás ellenére – nem érkeztek meg a hivatal számlájára. Ezekben az esetekben a NAV kérte, hogy a gépjármű tulajdonosa igazolja a vagyonszerzési illeték megfizetését. Az ügyfelek értetlenül álltak az eset előtt, hiszen a nevükre kiállított forgalmi engedély birtokában az illetéket megfizetettnek vélték. Mint kiderült, az okmányirodákban bemutatott csekkek hamisak voltak. Az elkövetők vagy házilag nyomtatták rá a postai feladást tanúsító adatokat, vagy egy kisebb összeg befizetése mellett utólag a valós értékre írták át.
A hatóság szerint jó tudni azt is, hogy amennyiben az illeték összege a NAV számlájára nem érkezik meg, a hivatal a vevőt kötelezi az illeték megfizetésére, függetlenül attól, hogy a vevő az illeték összegét korábban már másik személynek átadta.
A NAV azt javasolja, hogy a gépjárművásárló vagy saját maga fizesse be az illetéket, vagy nagyon körültekintően járjon el a meghatalmazott kiválasztásakor.