Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner partnere. |
Rendkívül rugalmas, az adózók és a kedvezményezettek számára egyaránt előnyös támogatási formákat tesz lehetővé a 2015-től hatályos szabályozás. Az adóról való rendelkezés mellett ugyanis továbbra is választható maradt a korábbi szisztéma is. Így érdemes kiszámolni, hogy melyik éri meg jobban az egyes vállalkozások helyzetében.
Ezt a kalkulációt pedig már most el kell végezni, mert a két konstrukciót nem lehet egymással párhuzamosan alkalmazni, és az új rendszer esetében nagyobb adóelőny érhető el, ha már az év elején elindítják a támogatást - figyelmeztet Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner Közép-Európa specialista adótanácsadó cég partnere.
Arról lehet rendelkezni, amit egyébként is befizetünk
Az új rendszer, az adóról való rendelkezés rendkívüli előnye, hogy a támogatónál gyakorlatilag nem merül fel finanszírozási szükséglet, mert az év közben fizetendő társasági adóelőlegeket, év végi adófeltöltést vagy az éves adóbevallásban megállapított fizetendő társasági adót lehet „átirányítani” a támogatás céljaira.
Az adóelőlegeket továbbra is be kell majd fizetni az adóhatóságnak, és a felajánlást az adóhatóság fogja továbbítani a kedvezményezettek felé, miután ellenőrizte a felajánlás helyességét, a benyújtott támogatási igazolásokat és a támogatók valamint a kedvezményezettek adótartozás mentességét is.
Mekkora kedvezményt lehet elérni?
Az adózó az adóelőlegből történő támogatás esetében a társaságiadó-előleg maximum 50%-ának felajánlásáról rendelkezhet, feltöltéskor és az éves adófizetéskor pedig már 80%-ról. Ezért adójóváírás illeti meg, amelynek mértéke a felajánlott adó összegének akár 7,5%-a is lehet, ha az adózó legkésőbb az adóelőleg-kiegészítéskor, azaz „feltöltéskor” (naptári éves adózóknál december 20-ig) megteszi a szükséges rendelkezést. Az elérhető kedvezmény mértéke a feltöltési határidőt követően mindössze 2,5%, ezért is fontos a támogatási döntéseket időben meghozni.
Ha tehát egy cég az új rendszert szeretné választani, akkor előnyösebb számára, ha már az év elején elindítja a támogatást, mivel ebben az esetben magasabb lesz az adójóváírás összege - és persze magasabb lesz a támogatás összege is. További előny, hogy így a támogatott szervezet is havonta jut hozzá a pénzhez, és jobban fel tudja használni, mint ha csak az év végén kapná meg.
Papírmunka? Na az van vele bőven
Évközi támogatás esetében, amennyiben havi adóelőleg fizetésre kötelezett az adózó, legközelebb 2015. február 20-ig rendelkezhet az adóról, amelyet a 15RENDNY formanyomtatványon tehet meg. A rendelkezést év közben 5 alkalommal módosíthatja, újabb nyomtatvány benyújtásával.
A támogatásnak azonban számos adminisztratív feltétele van. Szerződést kell kötni a támogatott szervezettel, a támogatás formájától függően az illetékes szervtől igazolást kell beszerezni, az adóelőlegről, illetve adóról történő rendelkezéseket időben meg kell tenni és a kapott igazolást benyújtani. Valamennyi lépéshez határidő kapcsolódik, amelynek elmulasztása esetén a támogató elvesztheti az új rendszerben rejlő adóelőnyt.
Mit adhat cserébe az egyesület?
A látványcsapatsportok esetében a szerződéssel kapcsolatban is több lehetőség közül választhat a támogató: szponzori vagy támogatási szerződést is köthet. Szponzori szerződés keretében a támogató ellenszolgáltatást is kaphat: például reklámozás formájában, vagyis megjelenhet a társaság cégneve és logója egy helyi sporteseményen, támogatási szerződés esetében erre nincs lehetőség.
Az előadó-művészeti szervezetek, filmalkotások támogatása esetében ugyan ellenszolgáltatásra nincs lehetőség, de ezeknél a támogatásoknál akár 15%-kal magasabb adómegtakarítást is el lehet érni. Így a támogatási döntésnél ezeket a szempontokat is érdemes időben mérlegelni - javasolja a LeitnerLeitner