A bankszektor a gazdaság szerves része, mely minden ágazattal kölcsönös, egymásra utalt kapcsolatban áll. A válságkezelési intézkedések jelentős, az Európai Uniós gyakorlathoz képest tízszeres többletterhet helyeztek már eddig is a magyar bankszektorra - reagált a Bankszövetség a Matolcsy György által ma bejelentett 2013-as költségvetésre, melyben a kormány már nem 120 milliárd, hanem 280 milliárdot vár a tranzakciós adótól. Az adóról ennél több konkrétumot nem tudott mondani egyelőre a gazdasági miniszter.
Patai Mihály (Bankszövetség), Matolcsy György (NGM) és Szász Károly (PSZÁF) a tavaly decemberi "kiegyezéskor" |
A Bankszövetség szerint a folyamatosan fenntartott többletadóztatás és az új szabályozási terhek hatására a bankrendszer nem képes hitelezési aktivitását szinten tartani, mely rontja a gazdaság növekedési pályára állításának az esélyét.
A kormány mai bejelentése, mely szerint a pénzügyi tranzakciós illetékből származó bevétel elérheti a 280 milliárd forintot, ellentmond a kormány és a Magyar Bankszövetség 2011. decemberi megállapodásának és a közelmúlt szakmai egyeztetéseinek, hiszen az eddigi szakmai elemzések ezen összeg kevesebb, mint a felére vonatkoztak. A szakmai tárgyalások megkezdésekor a felek megállapodtak, hogy a közösen kialakítandó megoldási javaslat eléréséig zárt egyeztetéseket folytatnak, és azt a sajtó bevonásával és kommunikációs eszközökkel nem befolyásolják - írja közleményében a szövetség. Matolcsy György a tárgyalásokról azt mondta, nem csak a különadóról folynak egyeztetések, és hogy jó eredményre számít.
A mai nap bejelentett tranzakciós illeték mérték tovább rontaná a gazdaság megroppant versenyképességét, csökkentené a kilábalási esélyeket, hozzájárulna a feketegazdaság térnyeréséhez és nem utolsó sorban jelentősen megnövelné a pénzügyi tranzakciók külföldre áramlásának esélyét. A Magyar Bankszövetség a megoldást a hatásmechanizmusok feltárásán alapuló szakmai tárgyalások folytatásában látja.