Ez volt a trükk
A gyanú szerint a győrújbaráti cég Budapesten és Nyugat-Magyarországon több mint harminc áruház takarítására kötött szerződést egy multinacionális áruházlánccal. A takarítási munkákat azonban nem saját alkalmazottaival végeztette, hanem egy jól felépített alvállalkozói láncolatot kialakítva a megbízásokat továbbadta. Az alvállalkozó cégek további alvállalkozókat építettek be a cégláncolatba, amelyek azonban tényleges tevékenységet nem végeztek.
Ezek a tiszavirág életű vállalkozások kizárólag azért jöttek létre, hogy a dolgozókat legyen hova bejelenteni, de járulékokat már nem fizettek utánuk. Ezzel a módszerrel akarta kivédeni a győrújbaráti társaság az általános forgalmi adó fizetési és a munkavállalók utáni járulékfizetési kötelezettséget a jelentősebb haszon reményében.
Különösen jelentős kár
A felderítéskor lezajlott akcióban egyszerre tizenegy megyében és a fővárosban összesen hatvanhat helyszínen folytak házkutatások. A pénzügyi nyomozók pár óra leforgása alatt előállítottak és gyanúsítottként kihallgattak kilenc személyt. Közülük négyen házi őrizetbe kerültek. A nyomozás során további kilenc személy vált gyanúsítottá.
A pénzügyi nyomozók több mint félmilliárd forint értékben zárolták a bűnszervezet bankszámláit, és ingatlanjait, lefoglaltak több nagy értékű személyautót.
A nyomozás lezárult, a pénzügyi nyomozók tizennyolc gyanúsítottal szemben különösen jelentős kárt okozó költségvetési csalás miatt javasolnak vádemelést a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészségnek.