A kormány által elfogadott konvergencia-jelentést itthon és Brüsszelben is hitelesnek tekintik, ami azt mutatja, hogy Magyarország teljesíti a konvergencia program legfontosabb elemeit - mondta Kékesi Tibor. Az MSZP képviselője a tavalyi, 5,5 százalékra csökkent GDP-arányos államháztartási hiányt jelölte meg a legfontosabb adatnak, hozzátéve: egy évvel korábban a hiány mértéke még 9,2 százalék volt.
A költségvetési fegyelem javult 2007-ben, bevált a korábbinál nagyobb tartalékképzés - fogalmazott a képviselő. Kifejtette: a költségvetési folyamatok során az egészségügyben sikerült megvalósítani a kapacitás-szabályozást és eredményesen működik a gyógyszergazdaságossági törvény, ami hozzájárult ahhoz, hogy az egészségügyi tb-kassza többlettel zárt.
Kékesi Tibor ugyanakkor kitért arra, hogy a költségvetési kiigazítás lassította a gazdasági növekedést, ami tavaly a tervezett 2,2 százalék helyett 1,3 százalékkal nőtt és - tetet hozzá - a 7,9 százalékos éves infláció is magasabb a prognosztizáltnál. Szerinte ugyanakkor a magyar gazdaság visszatért az exportvezérelt pályára, a külkereskedelmi mérleg jelentősen javult és a folyó fizetési mérleg is csökkent, 2007-ben a hiány GDP 5,5 százaléka volt.
Mint elhangzott, a konvergencia program és az idei költségvetés az államháztartási egyensúly további javulását vetíti előre, hiszen a GDP arányos hiány 4 százalékra csökken 2008-ban, miközben a költségvetés a bevételek 48,8 százalékát központosítja, némileg kevesebbet mint tavaly.
Az inflációt illetően a szocialista képviselő a kockázatokra hívta fel a figyelmet: az üzemanyag- és az élelmiszerárak világméretű emelkedése Magyarországon is hat. Ennek ellenére - folytatta Kékesi Tibor - a tavalyi 7,9 százalékos infláció idén várhatóan 5,9 százalékra csökken, és jövőre az ütem 3,6 százalékra módosulhat.
Csak olyan adóváltoztatásokat lehet megvalósítani 2009-ben, amelyek nem veszélyeztetik a konvergencia programot és a költségvetés javuló egyensúlyi helyzetét - mondta Kékesi Tibor.
Újságírói kérdésre közölte: az adóváltoztatásokra fordítható, korábban 200-250 milliárd forintban megjelölt összeg felét elviheti a kamatfizetésre szánt tételek, pontosabban az állampapírhozamok emelkedése. Kockázati tényezőnek jelölte meg a MÁV gazdálkodását, illetve adósságrendezését is.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szervezeti formájának megváltoztatására vonatkozó kérdésre a képviselő azt felelte, még nem alakult ki a javaslat, elképzelhető a gazdasági társasági forma, illetve a költségvetési intézményként való működés is.
Domokos László, Fidesz országgyűlési képviselője közleményében azt írta: Magyarország nemrég még a régió éllovasa volt, mára azonban a kontinens sereghajtója lett a Gyurcsány-kormány tevékenységének következményeként.
A fideszes képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Bizottság szerdai ülésén jóváhagyását adta ahhoz, hogy Szlovákia 2009. január elsején bevezesse az eurót. Szerinte ez döntés újabb "ékes bizonyítéka a Gyurcsány-kormány alkalmatlanságának", és annak, hogy minden egyes perc, amit a jelenlegi kormány hivatalában tölt, "hatalmas károkozást" jelent Magyarország számára. Ugyanakkor Domokos László úgy véli, "a kormányzati alkalmatlanság és hazudozás" most már nem csak a gazdasági mutatószámokban látható, hanem a mindennapi életben is érezhető.
Messze vagyunk az eurótól, mint Makó Jeruzsálemtől
Jövőre dönthetünk, mikor lesz eurónk
PM: Nem kell félni, a kormány nem fordít hátat
Bod Péter Ákos: Fennáll a tartós zötyögés veszélye
PM: 2009-től belehúz a GDP
MTI