6p
A régió országai közül Magyarországon a legerősebb a törekvés arra, hogy a jövedelem helyett a fogyasztást adóztassák meg, a rekordszintű áfa azonban a feketegazdaságot is megerősítheti. A gyermektelen adózók nagy hátrányban vannak azokhoz képest, akik a családi adókedvezményt igénybe tudják venni. Nálunk van az egyik legalacsonyabb társaságiadó-kulcs, mégsem tolonganak a befektetők a tanácsadóknál.
Idén második alkalommal gyűjtötte össze a közép-kelet-európai régió 15 országának aktuális adózási információit Közép-Kelet-Európai Adóbrosúra 2014 elnevezésű kiadványába a Mazars. A vezető könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat célja, hogy helyzetjelentést adjon a térség országainak adózási környezetéről a régió iránt érdeklődő befektetők számára, illetve lehetővé tegye alapvető versenyképességi tényezők összehasonlítását.

2013-hoz képest nincs lényegi változás, a tendenciák maradtak a régiós adórendszerekben – a költségvetési deficit az, ami a döntéshozók kezét mozgatja, általános adócsökkentésre nem számít Szmicsek Sándor, a Mazars adópartnere. A régióban mindössze Szlovénia, Szlovákia és Ukrajna csökkentette 2014-ben a társasági adó mértékét, 1-1 százalékponttal, Montenegróban és Szlovéniában pedig az áfa emelkedett 2 százalékponttal.

Társasági adó, áfa

A vizsgált 15 ország esetében 21 százalék az átlagos áfakulcs és 17 százalék a társasági adó átlagos mértéke a Mazars összesítése szerint. Magyarországon a legnagyobb a különbség az áfa és a  társasági adó mértéke – ez azt jelenti, hogy Magyarországon a legjellemzőbb, hogy a hangsúlyt a forgalom megadóztatására helyezik a jövedelemmel szemben. Románia folytat a régióban hasonló stratégiát 16 százalékos társasági (és személyi jövedelem) adóval és 24 százalékos áfával.

Szlovákia a példa azon országokra, amelyek épp fordított megoldást választanak?: 2013-ban kivezették az egykulcsos szja-rendszert (19 és 25 százalékos szja-kulcsokkal), a társaságiadó-kulcsot 22 százalékra csükkentették 2014-ben, az áfa mértéke viszont átlag alatti, 20 százalékos.

Az áfa továbbra is Magyarországon a legmagasabb (27%), a társasági adó (alsó, 10 százalékos) kulcsa viszont nálunk az egyik legalacsonyabb. A legmagasabb társasági adót Görögországban kell fizetni (26%), a különbségek tehát igen jelentősek – mondta Szmicsek Sándor.

 

 

Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy a magas áfa sok esetben a feketegazdaságot erősíti: aki már állított ki 27 százalékos áfatartalmú számlát, az megérti, hogy felmerül a vállalkozóban: legközelebb nem biztos hogy kiállítja a számlát. Ennek korlátot szabhat az ellenőrzés hatékonysága mellett az adózási kultúra milyensége is.

Vannak a vizsgált országokban jelentős adókedvezmények: Oroszország például a kevésbé fejlett területeken történő befektetéseket és a K+F tevékenységeket támogatja; Montenegró 8 évre ad mentességet a társasági adó alól a fejletlen régiókban történő befektetésekre.

Magyarország egyedülálló a vizsgált országok között abban, sem osztalékhoz, sem jogdíjhoz, sem kamathoz nem kapcsolódik forrásadó-levonás. A legtöbb országban ezekre a jövedelmekre forrásadót alkalmaznak, amely sok esetben az általános adókulcstól eltér, illetve egyezmények szabályozzák.   .

Transzferár-szabályok szigorodnak, egyre erősebb a szabályozása a multinacionális cégek különböző országokban lévő egységei közötti pénzmozgásoknak: így egyre nehezebb megoldani, hogy az adózás alapját képező profitot olyan országba mozgassák, ahol kedvezőbbek az adózási feltételek.

Jövedelemadó és bérterhek: csak akkor vagyunk jók, ha van gyerek

A személyi jövedelemadó mértékében az egy kulcsot alkalmazó országok között a magasabb kulcsot alkalmazó országok között áll Magyarország (bár Csehországban továbbra is alkalmazzák a szuperbruttó-rendszert, így a 15 százalékos kulcs valójában inkább 20 százalékosnak tekinthető.  Oroszország pedig azzal emelkedik ki a mezőnyből, hogy nagyon nagy különbséget tesz a belföldi és külföldi illetőségű adófizetők között (13 illetve 30 százalék).

 

 

Van egy fontos versenyképességi mutató, amelyben meglehetősen szélsőséges a teljesítményünk attól függően, hogy mekkora az adott adófizető családja. Ha azt vizsgáljuk, hogy 1 forint nettó jövedelmet hány forintból tud kifizetni a cég, Magyarország továbbra is igen rosszul áll: 1,96 forintba kerül 1 forint nettó jövedelem kifizetése a cégnek, a 15 ország listájában így 2000 eurós havi jövedelem esetén továbbra is az utolsó helyen áll.

 

 

Igaz, a családi adókedvezmények rendszere jelentősen árnyalja a képet: ha a kalkulációt 3 gyermek figyelembevételével végezzük, az utolsóról rögtön dobogós helyre ugrik az ország. Ilyen számottevő jelentősége Szlovákiában és Csehországban van a családi kedvezményre – 7 ország pedig egyáltalán nem ad adókedvezményt a családosoknak.

Minimálbér és átlagkereset

A versenyszféra átlagkeresetét illetően Ausztria, Szlovénia és Oroszország vezeti a mezőnyt, 1000 euró fölötti értéket még Horvátországban mértek. Magyarország a 7. helyen, a középmezőnyben szerepel 807 eurós átlagjövedelemmel.

 

 

A minimálbért illetően is a középmezőnyben vagyunk – Szmicsek Sándor egy érdekességre is felhívta a figyelmet: euróban mérve Magyarországon nem volt 2014-ben minimálbér-emelés, a forint leértékelődése miatt ugyanis euróban kifejezve pont annyi a minimálbér, mint 2013-ban volt.

Válságadók

Magyarország kedveli a válságadókat, és szeret kísérletezgetni is: a tranzakciós adó például létező európai elképzelés, de sehol máshol sem alkalmazzák teljes körűen, mindenkire kiterjesztve. A válságadóknak pedig jelentős súlya van az állami bevételekben. Romániában is van válságadó, Szlovákia is követte Magyarországot (energiaszektor, gyógyszeripar, biztosítási szektor és telekommunikáció extra adóztatása), itt is elsősorban a multikat, nagyobb vállalatcsoportokat terhelik, és itt is bár kezdetben ideiglenesnek tekintették a válságadókat, mostanra az adórendszer állandó elemévé kezdenek átalakulni.

Már nem az a fontos, hogy versenysemleges legyen az adópolitika, az a fontos, hogy fedezze az állami kiadásokat – mondta Keményfy István szenior adómenedzser. Nem csak Magyarországon, hanem az egész régióban egyre gyakoribb, hogy egy-egy szektort, azon belül pedig bizonyos cégtípusokat jobban terhelnek az adók, ami hasonlít a szocialista tervgazdálkodásra.

Nem tolonganak a befektetők – lesz még itt új adó az ősszel?

Nem állnak sorban az adótanácsadóknál a recepción a potenciális befektetők, ami nem jó hír: ez azt jelenti, hogy várhatóan fél év múlva sem számolhatunk be komolyabb akvizíciókról, jelentős befektetésekről. Az alacsony, 10 százalékos társasági adókulcs önmagában nem elég ahhoz, hogy idecsábítsuk a külföldi befektetőket, más tényezők jelentősen növelik az országkockázatunkat: számos olyan döntés születik Magyarországon, amely közvetlenül nem érinti az adórendszert, de jelentősen befolyásolhatja a befektetők hangulatát, az ország versenyképességét, a nemzetközi piaci bizalom meglétét vagy hiányát.

Szmicsek Sándor szerint – elnézve például az infláció rendkívül alacsony szintjét, ami veszélyezteti a költségvetés bevételi terveit - ősszel újabb rendkívüli adókra számíthatnak a Magyarországon működő vállalatok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Adó Vannak esetek, amikor a munkaadónak kell biztosítania a védőfelszerelést
Privátbankár.hu | 2020. március 29. 12:30
A szemétszállítók, illetve a szennyvízkezeléssel foglalkozók biztonságáról a foglalkoztatónak kell gondoskodnia.
Adó Trükközött a jelentésekkel egy betegszállító cég
Privátbankár.hu | 2015. május 13. 11:58
Hatvanmillió forint értékű egészségpénztári támogatást vett fel jogosulatlanul egy Szabolcs megyei betegszállító vállalat.
Adó Vizsgálódott a NAV – sok szabálysértés a külföldiek éttermeiben
Privátbankár.hu | 2015. május 13. 11:08
A Dél-Alföldön ellenőrzött, külföldiek által üzemeltetett szegedi éttermek több mint kétharmadánál találtak szabálytalanságokat az adóellenőrök.
Adó Késésben vagy az adóbevallással? Van egy jó hírünk!
Privátbankár.hu | 2015. május 13. 08:42
A NAV négy legnagyobb fővárosi ügyfélszolgálata a május 20-áig hátralévő valamennyi munkanapon hosszabb nyitva tartással várja a bevallókat.
Adó Óriási adócsökkentési pakkot kapunk
Privátbankár.hu | 2015. május 13. 07:57
Összességében 220 milliárdos köztehercsökkentést indítványoz a kormány a jövő évi adócsomagban – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára.
Adó Túlzottan is félünk az áfacsalástól
Privátbankár.hu | 2015. május 12. 15:08
Évente közel 200 milliárd euró áfától, az összes lehetséges áfabevétel közel hatodától esnek el az uniós tagállamok az áfacsalások miatt.
Adó Ha a disznóknál bejön, másutt is csökkenhet az áfa?
Privátbankár.hu | 2015. május 11. 18:23
Nemcsak a sertéságazatnak, de az agráriumnak és az egész gazdaságnak kedvezőbb lenne az alacsonyabb áfakulcs - ezt akarja bizonyítani az 5 százalékos áfa bevezetését követően a Terméktanács.
Adó Így enyhítené a reklámadót a szakmai szervezet
Privátbankár.hu | 2015. május 11. 11:55
Megszüntetné a saját célú reklám adóztatását az Országos Kereskedelmi Szövetség. Az ötszázalékos kulccsal képtelenek tervezni a kkv-k.
Adó Tényleg olcsóbb lett a hús? Komoly ellenőrzés vár a kereskedőkre
Privátbankár.hu | 2015. május 11. 08:41
Jövőre 27-ről 5 százalékra csökken a sertéshús áfája, az NGM is ellenőrizni fogja, hogy a kereskedők nem nyelik-e le.
Adó Matekozzon velünk: hányan tudnak felöltözni ennyi hamisítványból? - képek
Privátbankár.hu | 2015. május 9. 10:02
Szép nagy fogása volt a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, mintegy 230 millió forintnyi gagyi utánzatot találtak egy ganz-telepi raktárban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG