A komáromi Kemma.hu-nak adott interjújában Orbán Viktor miniszterelnök arra a kérdésre, hogy a választási ciklus felénél tervez-e változtatást a kormányban, azt válaszolta, lesznek változások, mivel vannak olyan miniszterek és államtitkárok, akik eleve csak két évre vállalták a megbízatást. Az erről szóló egyeztetések szerinte folyamatban vannak. Azt állítja, az egykulcsos adó teljes mértékben beváltotta a hozzá fűzött reményeket.
Aki többet dolgozik, az jobban keres?
Hozzátette, hogy olyan adórendszer soha nem lesz, amit az emberek szívből szeretnének. Viszont olyan lehet, amit elfogadnak és látják az észszerűségét, az arányos adórendszer ilyen. „Magyarország jövője azon múlik, hogy az emberek látják-e értelmét a munkájuknak. És hogy látják-e értelmét a több munkának. Márpedig az arányos adórendszer díjazza a munkát, hiszen aki többet dolgozik, az többet keres és jobban él” – idézi a Kemma.hu. A társadalmi igazságosságot Orbán nem akkor kell számon kérni, amikor az emberek elvégzik a munkájukat és megkapják az azért járó jövedelmüket, hanem amikor elköltik azt.
Ezért az általános forgalmi adó „tagolttá tételét” tartja kívánatosnak. Az ötkulcsos áfa esetén az alapvető élelmiszerek, a rezsiköltségek és a gyerekneveléssel kapcsolatos áruk nagyon alacsony kulccsal adóznának, a luxuscikkeket pedig az ékszerektől a nagyon drága autókig magas áfa-kulcs terhelné – mondta Orbán.
A magyar élelmiszerek megbízhatók, a külföldiek silányak?
A gyermelyi új malom alapkőletétele alkalmából Orbán azt mondta, Magyarország nagyon komoly mezőgazdasági hagyományokkal rendelkező ország, a feldolgozóipar pedig azért rendkívül fontos, mert ebben összekapcsolódik a mezőgazdaság és az ipar. Orbán „mindig is nevetséges, abszurd és káros jelenségnek” tartotta azt, hogy „a magyar emberek ismeretlen módon és helyen előállított, leggyakrabban silány minőségű és hamisított élelmiszereket fogyasszanak a megbízható magyar élelmiszerek helyett”.
A Gyermelyi szerinte sikeresen alakult át szocialista üzemből modern részvénytársasággá, amelyből nem kiszorították az dolgozókat, hanem mindenki megtalálta benne a helyét és a számítását. „A pénzek off-shore cégeken keresztül történő kiszivattyúzása helyett folyamatosan fejlesztenek és négyszáznál is több embernek adnak munkát” - mondta.
A Nokia-gyár az egy kész sikertörténet
A Nokiánál kiemelte, hogy sok száz munkahelyet sikerült megmenteni, hiszen elkerülték a legbrutálisabb forgatókönyvet, azaz az egész gyár bezárását. A gyárbezárások és új gyárak létesítései a modern gazdaságok velejárói. Orbán szerint Tatabányán év végéig egy 150 embernek munkát adó üzemcsarnokot épít fel egy villamossági termékekkel foglalkozó magyar cég.
Komáromban kétnapos állásbörzét rendeztek a Nokiából elbocsátott dolgozók számára, ahol 60 munkaadó kétezer álláshelyet ajánlott az elbocsátottaknak - állította. Szerinte a megyéből 11 pályamunka érkezett a központi munkahelyteremtő pályázatokra és az első negyedévben 4225 állásbejelentés történt. A közmunkaprogramban 1600-an vettek részt és ez a szám az év végéig eléri a kétezret.
Az új munka törvénykönyve kifejezetten előnyös lesz
Orán szerint az új munka törvénykönyve a kis- és középvállalati szektornak kifejezetten előnyös lesz, de a legnagyobb siker a Széchenyi-kártya program. Az új Széchenyi-terv pályázataira 17 498 nyertes pályázat érkezett, amelyekre 266 milliárd forintot fizettek ki. Állítása szerint ebben az évben még ki fog menni 1400 milliárd forint a gazdaság fejlesztésére, amelynek tekintélyes része a kis- és középvállalkozókhoz kerül.
A miniszterelnök azt mondta, 2002-ben az állam által felvett hitelek éves törlesztési terhe 500 milliárd forint volt, most pedig már 1300 milliárd forintot kell fizetnünk. Orbán sajnálja, hogy nem avatkozhat bele olyan mélységben Esztergom ügyeibe, mint ahogy ő maga is látja, hogy szükség lenne. Szerinte csak annyit tehetnek, hogy amennyiben nem tudják működtetni az esztergomi intézményeket, akkor átveszik azokat.