A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság csütörtöki ítéletében megállapította, hogy a Hervisnek 2010-re, az ágazati különadó fizetési kötelezettsége kizárólag a saját boltjainak nettó árbevétele után áll fenn, így a cég jogosan nyújtott be önellenőrzést, amelyben mint kapcsolt vállalkozás levonta az ezen összeg feletti korábbi befizetését.
A bíróság az adóhatóság másodfokú határozatát - az elsőfokú határozatra is kiterjedően - hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú adóhatóságot új eljárásra kötelezte – közölte a Székesfehérvári Törvényszék sajtóosztálya.
Miről szól az ügy?
Az ügy előzménye, hogy a Hervis Kft. 2010-ben - a Spar Magyarország Kft. kapcsolt vállalkozásaként fizetett kiskereskedelmi különadót. Később azonban önellenőrzést nyújtott be az adóhatósághoz, amit a NAV nem fogadott el.
A 2011. októberében indult perben a Székesfehérvári Törvényszék 2012. július 26-án – a felperes indítványára – a tárgyalás felfüggesztése mellett előzetes döntéshozatali eljárást kezdeményezett az Európai Unió bírósága előtt. Az Európai Bíróság 2014. február 5-én kihirdetett ítéletében kimondta: a bolti kiskereskedelem árbevételére kivetett - azóta már megszűnt - magyar különadó a kapcsolt vállalkozásoknál felveti a hátrányos megkülönböztetés lehetőségét.
A testület ugyanakkor a magyar bíróságra bízta annak vizsgálatát, hogy a magyar piacon a hátrányos megkülönböztetés megvalósult-e. Ezt követően 2014. április 15-én folytatta a tárgyalást immár a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság, majd a bizonyítási eljárást a 2014. szeptember 4-én, október 14-én és november 6-án tartott tárgyaláson folytatta le.
Az osztrák Spar Csoport 100 százalékos tulajdonában lévő Hervis áruházlánc az idén júniusi adatok szerint országosan 26 boltot üzemeltet, mintegy 400 alkalmazottat foglalkoztat. Míg a vállalat 2012-ben 11 milliárd forintos forgalom mellett 715 millió forint adózás utáni veszteséget könyvelt el, 2013-ban hasonló forgalom mellett csak 358 millió forint volt a veszteség. A cég üzemi vesztesége tavaly 534 millió forintra csökkent az előző évi 1,128 milliárd forintról. A Spar AG 2013 májusában 740 millió forintos tőkeemelést hajtott végre a cégben.